جامعه

اجباری شدن ماسک در تهران از روز شنبه

حریرچی گفت: اجباری شدن ماسک در تهران از روز شنبه اجرایی خواهد شد، در مورد میزان جریمه و نحوه اعمال آن نیز کارشناسی‌های مختلفی در حال انجام است

به گزارش سرویس جامعه آرنا ،  ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت درخصوص وضعیت فعلی بیمارستان‌ها در خدمت رسانی به بیماران مبتلا به کرونا، گفت: در حال حاضر، اکثر استان‌های کشور در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند. در استان تهران وضعیت حادتری را مشاهده می‌کنیم، در حال حاضر، در بیمارستان ها، ۴۷۹۳ بیمار کرونایی بستری داریم که ۹۴۸ بیمار در بخش‌های ICU تحت مراقبت هستند.

حریرچی بیان کرد: با وجود اینکه به دلیل شرایط کرونایی ۲۰ تا ۳۵ درصد پذیرش بیماران عادی را در بیمارستان‌ها کاهش دادیم، در لحظه کنونی، ۳۱۱ بیمار در اورژانس‌ها منتظر هستند تا به بخش‌های بستری منتقل شوند، اما به دلیل کمبود تخت دچار مشکل هستیم، البته در ۲۴ ساعت آینده این مشکلات مرتفع شده و بیماران به بخش منتقل می‌شوند، اما باز هم بیماران جدیدی مراجعه می‌کنند که باید بستری شوند.

او با بیان اینکه دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی دچار فرسودگی شده اند، تصریح کرد: مثلا در شرایط عادی ۱۰ درصد بیماران به اکسیژن نیاز دارند، اما ۱۰۰ درصد بیماران کرونایی به اکسیژن آن هم ۱۰ لیتر در دقیقه نیاز دارند. ما دستگاه‌های اکسیژن ساز و مخازن زیادی را اضافه کرده ایم، اما مجبور هستیم در بعضی از مراکز حتی از کپسول اکسیژن استفاده کنیم. همچنین، دستگاه‌های سی تی اسکن که برای تعداد معینی تست در روز طراحی شده بودند، باید ۲۰۰ تا ۳۰۰ تست برای ریه افراد مبتلا انجام دهند.

فرسودگی شغلی نیرو‌های انسانی

او با اشاره به فرسودگی شغلی نیرو‌های انسانی، گفت: نیرو‌های انسانی بخش بهداشت و درمان هفت ماه پی در پی مشغول خدمت رسانی هستند. در بعضی از بیمارستان‌ها روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ نفر در مرخصی استعلاجی کرونا به سر برده و به قرنطینه می‌روند و در نهایت، تعدادی بهبود یافته، تعدادی از آن‌ها بستری و تعدادی نیز شهید می‌شوند. متاسفانه اقلیت ناهمراه جامعه، اکثریت همراه را دچار مشکلات شدیدی همچون، ابتلا، بستری و مرگ می‌کند.

اصل اجباری شدن ماسک در تهران از روز شنبه

معاون کل وزارت بهداشت بیان کرد: اصل اجباری شدن ماسک در تهران از روز شنبه اجرایی خواهد شد. در مورد میزان جریمه و نحوه اعمال آن نیز کارشناسی‌های مختلفی در حال انجام است. دیروز پیش نویس مصوبه‌ای مبنی بر مجازات “افراد کرونایی که اطلاع دارند به کرونا مبتلا هستند، اما در جامعه تردد می‌کنند”، نیز تهیه شد تا مجازات‌های قابل توجهی نیز برای آن‌ها وضع شود.

نگران رفتار متناقض مردم هستیم

حریرچی در خصوص اعمال محدودیت‌ها در تهران، گفت: مصوبه فعلی تا شنبه ۱۸ مهر ادامه دارد و این مصوبه قابل تمدید است و در هفت استان اجرا می‌شود، البته برای برخی استان‌ها نیز تقاضا شده تا اجرایی شود اما ما نگران رفتار متناقض مردم هستیم. قرار نیست که با تعطیلی مدارس و مشاغل، آمار مسافرت‌ها و حضور مردم در مراکز خرید و پاساژ‌ها و.. افزایش یابد. اگر تعطیلی اعمال می‌شود، برای این است که مردم در منزل بمانند.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا