مجله آرنا

کرونا ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد

شرایط خانوادگی و اجتماعی کرونایی باعث شده خطر ابتلا به آلزایمر در سالمندان افزایش یابد.

معصومه صالحی افزود: تنهایی، قرنطینه خانگی، نبود دید و بازدید، کاهش روابط اجتماعی و استرس باعث شده از زمان شیوع کرونا سالمندان در معرض ابتلا به آلزایمر قرار بگیرند که برای آنها آسیب پذیر و برای اطرافیان آسیب رسان خواهد بود.

وی اظهار داشت: اکنون روند سالمندی در ایران رو به رشد بوده و مراجعه افراد سالمند به کلینیک های انجمن آلزایمر نیز ۱۰ درصد افزایش یافته است و زنگ خطری برای در معرض قرار گرفتن سالمندان که از گروههای پر خطر جامعه محسوب می شوند.

صالحی ادامه داد: زنان بیشتر از مردان به دلیل تنهایی، استرس بالا، دغدغه ها و نگرانی های روزمره در معرض ابتلا به آلزایمر قرار می گیرند، توصیه می شود در این شرایط کرونایی در صورت داشتن هوای سالم، سالمندان خود را به پارک یا مکانی خلوت برده تا پیاده روی کنند، در صورت امکان ارتباط مجازی برای گفت و گو با آنها برقرار کرده و آنها را تشویق به انجام کارهایی مانند گوش دادن به موسیقی، خلاقیت های ذهنی و تغذیه سالم کنند.

وی با بیان اینکه افزایش آگاهی مردم در مورد آلزایمر بسیار اهمیت دارد، تصریح کرد: اکنون بیش از ۸۰۰ هزار نفر بالای ۶۰ سال در کشور دچار بیماری آلزایمر هستند و این روند رو به افزایش است. اگر درباره این بیماری اطلاع رسانی گسترده ای انجام شود، مبتلایان به آن زودتر شناسایی و تشخیص داده می شوند و با بالا رفتن کیفیت زندگی آنها، ۴۰ درصد از روند مبتلایان به آلزایمر کاسته می شود.

صالحی با بیان اینکه ژنتیک ۱۰ تا ۱۵ درصد در ابتلا به آلزایمر نقش دارد، خاطرنشان کرد: این بیماری شناخته شده نیست و به دلیل اختلالات عملکردی که برای بیمار پیش می‌آید، بیشتر خانواده‌ها از رفتارهایی مانند تکرار کلمات به طور مداوم، سوالات تکراری و فراموشی متوجه ابتلا به آلزایمر شده و بهداشت روانی آنها نیز در معرض خطر قرار می‌دهد.

رئیس انجمن آلزایمر ایران گفت: ناتوانی در به یاد آوردن خاطرات نزدیک، مشکل در انجام کارهای عادی، ضعف بیان، گم کردن زمان و مکان، ضعف یا کاهش قضاوت، مشکل در تفکر ذهنی، جابجا گذاشتن اجسام، تغییر در حالات و رفتار، تغییر در شخصیت و از دست دادن انگیزه، نشانه‌های ابتلای فرد به بیماری آلزایمر است و در صورت مشاهده چهار مورد از این علایم، باید برای پیشگیری از پیشرفت بیماری، به متخصص مغزو اعصاب، روانپزشک یا انجمن آلزایمر مراجعه کرد.

نزدیک به یک سال پس از عالمگیر شدن ویروس نوظهور کرونا، پزشکان می گویند، بر اساس دانسته های جدید، گروهی از بیماران کووید ۱۹ دچار عوارض طولانی مدت خواهند شد.

پدیده شایعی به نام بیماران دچار عوارض طولانی کووید ۱۹ وجود دارد که باید با آن روبرو شوند، زیرا ویروس نوظهور کرونا به تمام اعضای بدن انسان حمله می کند.

تحقیقات اخیر نشان داده که یک سوم از مبتلایان، علاوه بر عوارض جسمی، دچار اختلالات مغزی از جمله فراموشی، عدم تمرکز، کندی ذهن و ناتوانی استنتاج و محاسبه می شوند.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا