فرهنگ و هنر

ضرغامی: واگذاری بناهای تاریخی اشکال قانونی ندارد

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در مورد واگذاری دو کاروانسرا در استان سمنان به سرمایه‌گذار بخش خصوصی گفت: از نظر قوانین یونسکو واگذاری بناهایی که تحت نظر کارشناسان میراث فرهنگی فعالیت می‌کند، اشکال قانونی ندارد.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر آرنا، ضرغامی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در مورد واگذاری دو کاروانسرا در استان سمنان به سرمایه‌گذار بخش خصوصی اظهار داشت: از نظر قوانین یونسکو واگذاری بناهایی که تحت نظر کارشناسان میراث فرهنگی فعالیت می‌کند، اشکال قانونی ندارد. بسیاری از اینها در سطح جهانی در اختیار بخش خصوصی است اما تحت ضوابط یونسکو اداره می‌شود.

وی افزود: این دو کاروانسرا در اختیار ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است و از نظر قانونی مشکل خاصی ندارد اما باید کاملا تحت نظر وزارت میراث مرمت شود البته مرمت این دو کاروانسرا هزینه بسیار سنگینی دارد که کاملا نامتعارف و خارج از توان وزارت میراث است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: اگر این اتفاق بیفتد که از نظر قانونی مشکلی ندارد تحت نظر این وزارتخانه مرمت‌های لازم انجام می‌شود مانند کاری که صندوق احیای ما انجام می‌دهد با کاربری مشخصی که مورد تایید ما خواهد بود می‌تواند فعالیت خود را انجام دهد الان من آخرین خبر را ندارم از اینکه آیا واگذاری انجام شده است یا خیر.

ضرغامی بیان کرد: البته خیلی خوب است که دولت بتواند اعتبارات لازم را در اختیار وزارت میراث قرار دهد که بسیاری از این بناهای تاریخی تحت نظارت و مالکیت دولت کار خود را انجام دهد ولیکن به دلیل محدودیت‌هایی که وجود دارد به‌خصوص در جاهایی که مالکیت آن در اختیار بخش خصوصی است. ما بناهای زیادی داریم که ثبت ملی است و در اختیار مردم قرار دارد.

آگهی فروش میراث ثبت جهانی‌شده‌ در روزنامه‌ رسمی کشور

به گزارش آرنا، پیش از این کاروانسرای سنگی آهوان ۷ میلیارد تومان و کاروانسرای آجری آهوان ۱۱ میلیارد تومان در آگهی فروش میراث ثبت جهانی‌شده‌ در روزنامه‌ رسمی کشور قیمت گذاری شده بود.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا