بین الملل

آیا کره برای برگرداندن پول‌های ایران منتظر رفتن ترامپ است؟

کره‌ای‌ها با دیپلماسی بازی کرده و انصاف را به کار نبردند، می توانستند راه دیگری برای انتقال پول پیدا کنند

به گزارش سرویس بین الملل آرنا، یک استاد ژئوپلیتیک دانشگاه با بیان این که کره‌ای‌ها ظاهرا منتظر روی کار آمدن دولت بایدن هستند گفت: کره‌ای‌ها با دیپلماسی بازی کرده و انصاف را به کار نبردند، می توانستند راه دیگری برای انتقال پول پیدا کنند.

عبدالرضا فرجی راد در ارزیابی خود از این که آیا کره ای ها پس از تحولات و تغییرات دولت در آمریکا و شرایط به وجود آمده پول های بلوکه شده ایران را می پردازند؟ گفت: بالاخره کره ای ها وابستگی شدیدی به آمریکا دارند و اخلاق آن ها اینگونه است تا زمانی که مطمئن نشوند آمریکا مزاحمتی برای بانک های آنها ایجاد نمی کند اقدامی نمی کنند.

وی با بیان این که کره ای ها در دوره ترامپ می ترسیدند و شاید هم هماهنگ بودند، اظهار کرد: شاید اکنون منتظر هستند تا یک هفته باقی مانده از دوره ترامپ هم بگذرد و عکس العمل بایدن را در مورد تحریم ها ارزیابی کنند که آیا تحریم ها پابرجاست یا با شرکت هایی که برخلاف تحریم ها عمل می کنند برخورد می کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه بعید است حتی بعد از رفتن ترامپ همه پول ها را به سرعت برگردانند، افزود: به نظر می رسد بعد از رفتن ترامپ فضای روانی ایجاد شده نه تنها کره بلکه همسایگان از جمله روسیه، چین و… را تحت تاثیر قرار می دهد. لذا کره ای ها ابتدا تیم بایدن را تست می کنند ببینند آیا با توجه به این که هنوز برجام عملیاتی نشده و تحریم ها باقی است چه اقدامی انجام خواهد داد و نحوه برخورد با شرکت هایی که با ایران کار می کنند، چگونه است؟

سفیر سابق کشورمان در نروژ همچنین بیان کرد: اگر تحریم ها مانند زمان ترامپ باشد کره های معطل نمی کنند و خود را با شرایط تطبیق می دهند.
فرجی راد خاطرنشان کرد: این پول ها برای مردم ایران است، آن هم در شرایطی که با وجود تحریم ها سخت است کره ای ها تا حدودی انصاف به کار نبردند. حتی اگر نمی توانستند همه پول را بپردازند می توانستند راه های دیگری را مانند سایر کشورها برای انتقال پول پیدا کنند که مقداری به صورت دارو یا کالا پرداخت شود.

وی در پایان گفت: کره ای ها سعی کردند با دیپلماسی بازی کنند لذا طرف ایرانی هم از این وضعیت خسته شده است، اما بعید است در این یک هفته باقی مانده از دوره ریاست جمهوری ترامپ اقدام خاصی را انجام دهند.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا