بین الملل

۴۸۰ افغانستانی قربانی حملات تروریستی طی سه ماه گذشته

یکی از مقامات رسمی افغانستان اعلام کرد که در پی حملات تروریستی طی سه ماه اخیر در این کشور، ۴۸۰ شهروند این کشور جان خود را از دست دادند

به گزارش سرویس بین الملل آرنا، «طارق آریان» سخنگوی وزارت امور داخلی افغانستان، روز شنبه گفت که ادامه حملات انتحاری و انفجار بمب از سوی عناصر تروریستی طی سه ماه گذشته منجر به جان باختن بیش از ۴۸۰ غیرنظامی شده است.

آریان در بیانیه‌ای در این خصوص گفت: «طی سه ماه گذشته، طالبان با ۳۵ حمله انتحاری و ۵۰۷ انفجار بمب، ۴۸۷ غیرنظامی ما را کشته و ۱۰۴۹ نفر را زخمی کرده است». سخنگوی این وزارت، طالبان را به ارتکاب جنایات جنگی با حمله به غیرنظامیان متهم کرده است. آرین افزود: «کشته شدن غیرنظامیان یک جرم جنگی است و هرگز قابل توجیه نیست».

ادعاهای مطرح شده از سوی مقامات رسمی افغانستان در حالی است که، طالبان مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته و هرگونه اتهام زنی در این رابطه را رد کرده است.

در پی انفجار بمب در روز جمعه در استان غزنی در شرق افغانستان، دست‌کم ۱۵ غیرنظامی کشته و ۲۰ نفر دیگر مجروح شدند. طی دو ماه اخیر، حداقل ۲۴ نفر در یک بمب گذاری انتحاری در خارج از یک مرکز آموزش در کابل، پایتخت این کشور جان خود را از دست دادند.

ادامه خشونت‌ها در افغانستان در حالی است که دولت و طالبان مذاکرات صلح را در دوحه، پایتخت قطر برگزار می‌کنند. گفت‌وگو‌ها از سپتامبر گذشته و پس از اتمام روند تبادل زندانیان آغاز شد.

همزمان ناظران داخلی در افغانستان از احیای گروه تروریستی داعش در این کشور خبر می‌دهند. تروریست‌های شکست خورده داعشی که در عراق و سوریه ناکام بوده‌اند، اکنون به افغانستان منتقل شدند. مسئولیت برخی از حملات تروریستی در افغانستان را گروه تروریستی داعش برعهده گرفته است. جدی‌ترین حمله تروریستی اخیر در افغانستان حمله به دانشگاه کابل بود که در پی آن شماری از دانشجویان افغانستانی به خاک و خون کشیده شدند


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا