برگزیده هابین الملل

پوتین می‌تواند دو دور دیگر رئیس جمهور باشد

دادگاه قانون اساسی روسیه سند اصلاحات اخیر پیشنهادی برای قانون اساسی این کشور را مورد تایید قرار داد تا این اصلاحات جنجالی که بر اساس آنها پوتین قادر به رسیدن برای دو دور دیگر به ریاست جمهوری خواهد شد در مرحله بعدی در تاریخ ۲۲ آوریل به همه پرسی گذاشته شود.

به گزارش اسپوتنیک، دادگاه قانون اساسی روسیه روز دوشنبه اصلاحات پیشنهادی که اخیرا از سوی حامیان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای این قانون ارائه شده و بر اساس آنها رئیس موقت دولت می‌تواند دوباره نامزد ریاست جمهوری شود را قانونی خواند.
در حال حاضر قانون اساسی روسیه اجازه نمی دهد که یک رئیس جمهور در این کشور برای بیش از دو دور متوالی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود اما حکم اخیر دادگاه مذکور راه را برای آن که ولادیمیر پوتینی که به پایان محدودیت دو دوره ای خود رسیده همواره می کند تا مجددا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ نامزد شود.
والنتینا ترشکووا، یک نماینده پارلمان روسیه و اولین زن سفر کرده به فضا پیشنهاد برداشته شدن این محدودیت را داده و پیشنهادش با حمایت پارلمان و پوتین روبرو شد.
دادگاه قانون اساسی روسیه متشکل از ۱۴ قاضی در حکم اخیرش گفت این اصلاحات “امکانپذیر” است چون “اصل اساسی دموکراسی تصریح می‌دارد مردم می توانند حقشان را برای انتخاب کسی که شایسته تشخیص می‌دهند در یک انتخابات آزاد به کار بگیرند و این حقیقت که کسی جایگاه رئیس موقت دولت را داشته باشد باعث پیش داوری در خصوص پیروزی در انتخابات نمی شود.
همه پرسی مربوط به این اصلاحات قانون اساسی روسیه برای تاریخ ۲۲ آوریل در نظر گرفته شده است.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا