بین المللیادداشت و تحلیل
موضوعات داغ

آیا ممنوعیت تیک تاک در آمریکا به نفع اسرائیل است!؟

به باور کارشناسان دولت آمریکا در تلاش است تیک تاک را به صورت قانونی ممنوع کند تا با ابزاری جدید از رژیم صهیونیستی حمایت کند.

آرنانیوز:: مجلس نمایندگان ایالات متحده دو روز قبل لایحه‌ای را تصویب کرد که در آن استفاده از پلتفرم شبکه‌های اجتماعی متعلق به چین، موسوم به تیک تاک را ممنوع می‌کند.

به گزارش سرویس بین الملل آرنا به نقل از باشگاه خبرنگاران، این لایحه به شرکت مادر چینی تیک تاک، بایت دنس ByteDance، شش ماه فرصت می‌دهد تا دارایی‌های این اپلیکیشن را در ایالات متحده بفروشد و آن را واگذار کند، در غیر این صورت با ممنوعیت کامل در کشور مواجه خواهد شد. با این حال، این اقدام همچنان به تایید سنا و امضای رئیس جمهور آمریکا نیاز دارد.

پس از تصویب این لایحه، یکی از گروه‌های بزرگ یهودی آمریکا بیانیه‌ای بی سابقه در حمایت از این اقدام کنگره منتشر کرد. فدراسیون‌های یهودی آمریکای شمالی (The Jewish Federations of North America) موسوم به «جنا» (JFNA)، سازمانی تحت حمایت گروه‌های یهودی آمریکا، این اقدام را ستایش کرد و مدعی شد که تیک تاک «به افزایش هولناک یهودی‌ستیزی کمک کرده است».

قدردانی جنا از ممنوعیت احتمالی تیک تاک نشان می‌دهد که چنین اقدامی به نفع اسرائیل خواهد بود، یک کارشناس به خبرگزاری آناتولی گفت که افزایش پیام‌های حامیان و طرفداران فلسطین و رشد پیام ها علیه اسرائیل در این اپلیکشین به طرح‌های اسرائیل برای کنترل افکار جوانان آمریکایی آسیب می‌زند.

چرا ممنوعیت تیک تاک در آمریکا به نفع اسرائیل است؟
چرا ممنوعیت تیک تاک در آمریکا به نفع اسرائیل است؟

نورسین آتس اوغلو گونی، رئیس بخش روابط بین‌الملل دانشگاه فنی ییلدیز استانبول در گفنگو با خبرگزاری آناتولی تاکید کرد که اقدام مجلس نمایندگان آمریکا با هدف حفاظت از منافع اسرائیل است. اما او تاکید کرد که این طرح «هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت». در همین حال او این استدلال را که یهودی ستیزی در سایه فعالیت سکوی تیک تاک در حال افزایش است را رد کرد.

این کارشناس گفت: «آنچه واقعاً اتفاق می‌افتد این نیست که تیک تاک راه را برای یهودستیزی هموار می‌کند، بلکه یک پدیده واقعی که مخالفت فزاینده جوانان آمریکایی علیه روایت غالب اسرائیل در آمریکاست را نشان می دهد.»

او با اشاره به حملات ویرانگر رژیم صهیونیستی که از 7 اکتبر در غزه انجام داده است، گفت:« ممنوعیت تیک تاک در آمریکا این تصور که اسرائیل متجاوز است را متوقف نمی‌کند.»
اسرائیل که در دیوان بین المللی دادگستری متهم به نسل کشی است، اکنون بیش از ۳۱۳۰۰ فلسطینی را در غزه به شهادت رسانده، بیش از ۷۱۱۰۰ نفر را زخمی کرده و میلیون‌ها نفر را به آستانه قحطی کشانده است.

اوغلو گونی معتقد است که «این حرکت‌های حمایت‌گرایانه آمریکا از اسرائیل هیچ ارزشی ندارد. آنها ممکن است به دلیل نزدیک شدن به انتخابات به این موارد متوسل شوند.»

جوانان دیگر دروغ‌ها را باور نمی‌کنند

این استاد دانشگاه همچنین از بیانیه‌ای انتقاد کرد که در آن سازمان جنا، تیک تاک را به دلیل افزایش احساسات ضد اسرائیلی در میان جوانان آمریکایی سرزنش می‌کند. وی تاکید کرد که منابع اطلاعاتی دیگر محدود به رسانه‌های متعارف نیست و جوانان از طریق رسانه‌های اجتماعی در معرض نظرات و مطالب مختلف قرار می‌گیرند. جوانان با پیگیری دقیق رسانه‌های اجتماعی می‌توانند واقعیت را به وضوح ببینند و دیگر دروغ‌ها را باور نمی‌کنند.

به باور این کارشناس دولت ایالات متحده در تلاش است تا با مسدود کردن تیک تاک، واقعیت‌ها را پنهان کند. اسرائیل و ایالات متحده مسلماً سرسخت‌ترین متحدان در مقیاس جهانی هستند و واشنگتن امنیت اسرائیل را برای منافع استراتژیک خود حیاتی می‌داند.

مخالفت فزاینده در مورد تیک تاک در تغییر افکار عمومی آمریکا علیه اسرائیل تاثیر داشته است، این برنامه به هدف بسیاری از لابی‌های طرفدار اسرائیل مانند لیگ ضد افترا (ADL) تبدیل شده است.

جاناتان گرینبلات، رئیس ADL در مصاحبه اخیر با MSNBC، گفت که تیک تاک به «کانال خبری ۲۴ ساعته بسیاری از جوانان تبدیل شده است، و مانند الجزیره در مورد استروئید‌ها است که یهودی ستیزی و ضد صهیونیسم را تقویت و تشدید می‌کند.

فدراسیون‌های یهودی آمریکای شمالی همچنین در بیانیه ای گفت بایت دنس متعهد به دولت چین است که کاملاً خود را در برابر اسرائیل قرار داده است.

این گروه مدعی شد: «چین رسانه‌ها و کانال‌های شبکه های اجتماعی تحت کنترل دولت خود را با لفاظی‌های یهودی‌ستیزانه و ضد اسرائیلی پر کرده است».

با این حال، شو زی چو، مدیر عامل تیک تاک از رای «ناامید کننده» انتقاد کرد و قول داد که این شرکت «هر کاری که بتواند» برای محافظت از این برنامه و «استفاده از حق قانونی» خود انجام خواهد داد. او تاکید کرد که این شرکت اقدامات متعددی را برای محافظت از داده‌ها و عایق بندی تیک تاک در برابر تأثیرات خارجی انجام داده است.

تیک تاک در بیانیه‌ای گفت: «امیدواریم که سنا حقایق را در نظر بگیرد، به رأی‌دهندگان خود گوش دهد و تأثیر آن را بر اقتصاد، ۷ میلیون کسب‌وکار کوچک و ۱۷۰ میلیون آمریکایی که از خدمات ما استفاده می‌کنند، دریابد».


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا