بین الملل

آبرامز: هیچ کس بیشتر از فخری زاده درباره برنامه هسته‌ای ایران نمی‌دانست

آبرامز نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران از نقش برجسته دانشمند هسته‌ای کشورمان سخن گفت.

به گزارش سرویس بین الملل آرنا ، «الیوت آبرامز» نماینده ویژه دولت آمریکا در امورایران در مصاحبه با نشریه صهیونیستی «تایمز» اسرائیل، از نقش برجسته دانشمند هسته‌ای ایران، شهید محسن فخری زاده که هدف عوامل ترور قرار گرفت، سخن گفت.

بر پایه این گزارش، الیوت آبرامز در این مصاحبه که امروز در نشریه تایمز منتشر شده، در ابتدا با اشاره به ترور سردار سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس مدعی شد که وی مسئول حملات به سربازان آمریکایی در عراق چه در گذشته و چه در آینده است.

او سپس در خصوص ترور شهید فخری زاده، دانشمند هسته‌ای کشورمان که آمریکا و اسرائیل به دست داشتن در انجام آن متهم هستند، ازابراز عامل این ترور طفره رفت و تنها گفت: اسرائیل حق دارد تا از خود دفاع کند.

او سپس اعلام کرد: هیچ کس بیشتر از فخری زاده، در خصوص پرونده هسته‌ای ایران نمی‌دانست. او سازمان دهنده اصلی این برنامه بود. برای همین معتقدم رفتن وی برنامه هسته‌ای ایران را کند می‌کند.

الیوت آبرامز، در بخش دیگری از مصاحبه خود با اشاره به تحریم‌ها اعلام کرد اینها، اهرم مورد نیاز برای مذاکره به منظور توافق هسته‌ای مطلوب‌تر را فراهم می‌کند.

او گفت: ما فکر می‌کنیم که برجام از اول هم یک توافق به شدت معیوب بود. ما با نخست وزیر نتانیاهو در این زمینه هم نظر هستیم. بند‌های موسوم به بند‌های غروب به سرعت منقضی می‌شوند. از طرف دیگر، پس از امضای برجام بودجه نظامی ایران جهش یافت و این کشور با استفاده از فرصت لغو تحریم‌ها، فعالیت‌های منطقه‌ای خود را تشدید کرد.»

او در ادامه مدعی شد: «من و دیگر مقامات دولت ترامپ با اعضای تیم انتقالی بایدن دیدار‌هایی داشته‌ایم. ما تلاش می‌کنیم آن‌ها را قانع کنیم که اکنون دیگر سال ۲۰۱۵ نیست، بلکه تقریباً وارد سال ۲۰۲۱ شده‌ایم و خیلی مسائل تغییر کرده است؛ بنابراین فرمول‌هایی که شما در هنگام مذاکرات برجام آن‌ها را خوب تصور می‌کردید، امروز دیگر خوب نیستند.»

الیوت آبراز در ادامه تأکید کرد: «با وجود تردید‌هایی که درباره رویکرد بایدن دارم، مطمئنم که او همه کار‌هایی که دولت ترامپ در این رابطه انجام داده است را به عقب بازنخواهد گرداند.»

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایراندر ادامه افزود: «این، مانند کلید یک لامپ نیست که یک طرف آن تحریم‌ها رو روشن و طرف دیگر آن را خاموش کند. من فکر می‌کنم که مذاکرات پیچیده‌ای بین ایالات متحده و ایران آغاز می‌شود و همه تحریم‌ها لغو نخواهد شد.»


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا