بین الملل

ارتش جمهوری آذربایجان به استفاده از سلاح‌های ممنوعه در قره‌باغ متهم شد

سخنگوی کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل، ارتش جمهوری آذربایجان را به استفاده از سلاح‌های ممنوعه از جمله بمب خوشه‌ای در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ متهم کرد

به گزارش سرویس بین الملل آرنا،  آرتاک بیگلریان، سخنگوی کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد در قره باغ، ارتش جمهوری آذربایجان را به استفاده از تسلیحات ممنوعه در قره باغ متهم کرد.

بیگلریان تصریح کرد نیرو‌های آذربایجانی از گلوله‌ها و بمب‌های خوشه‌های استفاده کرده اند.

وی مدعی شد: آنان از پهپاد‌های هجومی استفاده کردند و به نظر می‌رسد کشور‌های دیگر این تجهیزات را به باکو داده اند. استفاده از سلاح‌های ممنوعه موجب شد تا شاهد کشته و مجروح شدن تعداد زیادی از شهروندان باشیم که در میان آنان زن و کودک نیز دیده می‌شوند.

وی ادامه داد: گروهی خرابکار با ورود به شهر هادروت، منازل مردم را به آتش کشیدند، غیر نظامیان را کشتند و موجب رعب و وحشت در میان شهروندان شدند.

در پی اعلام توافق آتش بس در قره باغ، طرف‌های درگیر در این منطقه هر کدام طرف مقابل را به نقض آتش بس متهم کرده اند.

ارمنستان ترکیه را به تحریک آذربایجان برای نقض آتش بس متهم کرد و گفت حملات پهپادی به زیرساخت‌ها و شهروندان در قره باغ با هماهنگی فرماندهی نیروی هوایی ترکیه انجام می‌شود، ضمن اینکه شش جنگنده اف ۱۶ ترکیه نیز حمایت کامل از نیرو‌های آذربایجانی را بر عهده گرفته اند.

در مقابل جمهوری آذربایجان نقش ترکیه در جنگ قره باغ را تکذیب کرد و ارمنستان را مسئول فروپاشی آتش بس خواند.

تداوم درگیری‌های جسته و گریخته در قره باغ موجب شد تا اتحادیه اروپا به دلیل نقض آتش بس ابراز نگرانی کند و از دو طرف بخواهد به توافق به عمل آمده احترام بگذارند و به سرعت خود را برای آغاز مذاکرات اساسی و جدی زیر نظر گروه مینسک آماده کنند.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا