بین الملل

واکنش حزب دموکرات کردستان عراق به درخواست انحصار سلاح در دست دولت

یک عضو حزب «دموکرات کردستان» عراق به درخواست رئیس فراکسیون «الفتح» مبنی بر انحصار سلاح برخی نیروهای عراقی از جمله «پیشمرگه» در دستان حکومت عراق واکنش نشان داد

به گزارش آرنا ، یک عضو حزب «دموکرات کردستان» عراق به درخواست رئیس فراکسیون «الفتح» مبنی بر انحصار سلاح برخی نیروهای عراقی از جمله «پیشمرگه» در دستان حکومت عراق واکنش نشان داد.

«ادریس شعبان» از اعضای حزب «دموکرات کردستان» در عراق، شامگاه روز پنجشنبه، در واکنش به درخواست «محمد الغبان» رئیس فراکسیون «الفتح» در این کشور مبنی بر انحصار سلاح برخی گروه‌ها از جمله «پیشمرگه» در دستان حکومت عراق واکنش نشان داد و گفت که این پیشمرگه یک نیروی قانونی است.

عضو حزب دموکرات کردستان در گفت‌و‌گو با وبگاه خبری «بغداد الیوم» در این خصوص گفت که پیشمرگه نیرویی «قانونی»، «رسمی» و «مرتبط با نظام دفاع عراق» است. وی همچنین تأکید کرد که نیروهای پیشمرگه نیروهایی «فراری» نیستد.

ادریس شعبان ادامه داد که صحبت از حصر سلاح پیشمرگه را تحریک سیاسی و رسانه‌ای قلمداد کرد و با رسمی خواندن نیروهای پیشمرگه گفت که این نیروها بر اساس قانون اساسی عراق فعالیت دارند.

شعبان توضیح داد که اظهارات برخی شخصیت‌های سیاسی مبنی بر انحصار سلاح پیشمرگه در دستان حکومت عراق، به آن دلیل است که به «مصطفی الکاظمی» مأمور تشکیل کابینه عراق فشار بیاورند که پیشتر به مسئله انحصار سلاح اشاره کرده بود.

وی مجددا با رسمی خواندن نیروهای پیشمرگه، تأکید کرد: « اظهاراتی از این دست را رد می‌کنیم».

روز گذشته، محمد الغبان رئیس فراکسیون پارلمانی الفتح در عراق در سخنان خود به مسئله حصر سلاح در دستان حکومت عراق اشاره کرده و در این ارتباط، گفته بود: منحصر کردن سلاح در دست حکومت، در گروِ خروج نیروهای خارجی از عراق است. تا زمانی که حضور نیروهای خارجی، توجیهی برای داشتن سلاح است، نمی‌توان از گروههایی که نماد مقاومت هستند، خواست که خلع سلاح شوند… پس از آن، حکومت خواهد توانست سلاحهای مختلف را نزد گروه‌های مختلف از جمله عشایر و پیشمرگه جمع کند


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا