بین الملل

ماکرون به دنبال جلب حمایت پوتین برای آتش‌بس سراسری

رئیس‌جمهور فرانسه می‌گوید به دنبال جلب حمایت روسیه است تا طرح خود جهت برقراری آتش‌بس سراسری در جهان را در شورای امنیت سازمان ملل تصویب کند

به گزارش آرنا ، رئیس‌جمهور فرانسه می‌گوید به دنبال جلب حمایت روسیه است تا طرح خود جهت برقراری آتش‌بس سراسری در جهان را در شورای امنیت سازمان ملل تصویب کند.

«امانوئل ماکرون» امروز (چهارشنبه) گفت حمایت سه عضو از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل را برای تصویب قطعنامه‌ای جهت پایان دادن به تمام درگیری‌ها و برقراری آتش‌بس در سراسر جهان، به دست آورده است.

هدف ماکرون از این اقدام، افزایش توانایی کشورهای مختلف جهان برای تمرکز روی مبارزه با همه‌گیری ویروس «کووید۱۹» است.

وی در یک مصاحبه رادیویی اظهار داشت که «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهور چین، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس از طرح وی حمایت کرده‌اند.

رئیس‌جمهور فرانسه افزود که اکنون به دنبال جلب حمایت «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه است تا این طرح به تصویب برسد.

به نوشته رویترز، ماکرون در این باره توضیح داد: «من در ابتدای این طرح با او صحبت کردم. از زمانی که حمایت محکم سران دیگر [کشورها] را گرفتم، با او صحبت نکرده‌ام. طی چند ساعت آینده این کار را می‌کنم… مطمئنم که رئیس‌جمهور پوتین موافقت می‌کند و در روزی که این را بگوید، ما می‌توانیم جلسه‌ای ویدئوکنفرانسی داشته باشیم تا این درخواست را به شکلی جدی، قوی و کارآمد بیان کنیم».

پیش از این، «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد در تاریخ بیست‌وسوم مارس با درخواست برای اعمال آتش‌بس سراسری در جهان، هشدار داده بود نظام سلامت در کشورهای جنگ‌زده، فرو پاشیده و تعداد کمی نیروی درمانی برای مقابله با ویروس کرونا در این کشورها حضور دارند.

در حالی که ویروس کرونا تمام کشورهای جهان را آلوده کرده، بیش از دو میلیون نفر را مبتلا ساخته و بیش از ۱۲۶ هزار نفر را به کام مرگ کشانده، کشورهای بسیاری از جمله سوریه، یمن و لیبی درگیر جنگ‌های طولانی‌مدتی هستند که اثر جدی بر زیرساخت‌های درمانی آنها گذاشته است.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا