بین المللویژه ها

پایانِ آمریکا در افغانستان؛ توافقنامه واشنگتن و طالبان به امضا رسید

پس از یکسال مذاکرات فشرده عصر امروز آمریکا و طالبان توافق صلح را برای پایان جنگ در افغانستان امضا کردند و این پایانی بر اشغالگری طولانی مدت ایالات متحده است که حالا باید همچون شوروی و انگلستان با دستانی خالی افغانستان را ترک کند.

«زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان و «ملاغنی برادر» معاون سیاسی طالبان طی مراسمی در دوحه پایتخت قطر و در حضور مقامات و نمایندگان کشورهای مختلف توافق صلح را برای پایان جنگ در افغانستان امضا کردند.
براساس این توافق قرار است نیروهای آمریکایی و خارجی تا به شرط پایبندی طالبان به کاهش خشونت در افغانستان 14 ماه آینده به طور کامل افغانستان را ترک کنند.
در همین راستا وزیر دفاع آمریکا در ارگ افغانستان همزمان با مراسم امضای توافق سخنرانی می‌کرد، تاکید کرد در صورت عدم پایبندی طالبان به تعهدات خود، واشنگتن این توافقنامه را لغو خواهد کرد.
بر اساس گزارش‌ها، در مفاد توافقنامه میان آمریکا و طالبان آمده‌است که این توافق میان «امارت اسلامی افغانستان که از سوی آمریکا به رسمیت شناخته نمی‌شود و به نام طالبان شناخته می‌شود و ایالات متحدۀ امریکا» امضا شده است.
طبق تحلیل‌های انجام شده یکی از دلایل امضای این توافقنامه، ناامن ساختن مرزهای همسایگان افغانستان از جمله ایران است که در همین راستا می‌توان به سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اخراج آمریکایی‌ها از منطقه اشاره کرد که در هر صورت کفه ترازو به سمت ایران و سیاست‌های جمهوری اسلامی سنگین‌تر شده است.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا