برگزیده هابین الملل

سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان زمان توافقنامه آمریکا و طالبان را اعلام کرد

“صدیق صدیقی”، سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری افغانستان، امروز(سه‌شنبه) گفت، توافقنامه صلح آمریکا و طالبان، مشروط است و هفته آینده نهایی خواهد شد.

به گزارش شبکه طلوع، صدیقی امروز در کنفرانس خبری در کابل گفت، “مایک پمپئو” و “مارک اسپر”، وزیران خارجه و دفاع افغانستان، در نشستی که در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ با “اشرف غنی”، رئیس‌جمهوری افغانستان داشتند، به او گفتند، هیچ یک از بندهای توافقنامه صلح “بدون پیش‌شرط” نیست.

صدیقی افزود، توافقنامه صلح آمریکا و طالبان هفته آینده نهایی خواهد شد. صلح، اولویت دولت و رئیس‌جمهوری و ملت است و مختص یک گروه نیست.

به گفته او، دولت افغانستان خواستار برقراری آتش‌بس است اما، توافقنامه(آمریکا و طالبان) به کاهش خشونت پرداخته است و امیدواریم این توافقنامه فرصتی برای برقراری صلح فراهم کند.

سخنگوی کاخ ریاست جمهوری افغانستان با بیان این مطلب که نیروهای افغان هماهنگ با نیروهای آمریکایی در زمینه کاهش خشونت فعالیت می کنند، اطمینان داد که مردم افغان عقب‌نشینی نخواهند کرد و تمام تلاش‌مان را برای حفظ دستاوردهای اخیر به کار خواهیم بست.

صدیقی گفت، هیئتی که از جانب دولت با گروه طالبان مذاکره خواهد کرد، نماینده همه ملت است که همواره با همه طرفین رایزنی خواهد کرد. دولت بر اصل اجماع سیاسی و ملی عمل می کند. در طول مذاکرات به اراده طالبان پی خواهیم برد و این فرصتی است برای آنها تا نشان دهند که خواستار صلح هستند.

“مولوی عبدالسلام حنفی”، معاون رهبر طالبان دوشنبه گفت، توافقنامه آمریکا و طالبان که به‌طور اصولی نهایی شده است، پایان فوریه از سوی طرفین امضا خواهد شد.

مذاکرات آمریکا و طالبان از سال 2018 و در قالب 10 دور، عمدتا در دوحه قطر، برگزار شد.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا