آرنا ورزشی

سید بندی مرحله نهایی انتخابی جام جهانی 2026

کنفدراسیون فوتبال آسیا سیدبندی مرحله نهایی رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶ را رسما اعلام کرد که تیم ملی ایران در گلدان اول و به‌عنوان سرگروه قرار دارد.

به گزارش آرنا ورزشی ، سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا پس از پایان دور دوم مرحله مقدماتی ، به صورت رسمی سیدبندی تیم‌های مختلف قاره برای انجام قرعه کشی مرحله سوم این پیکار‌ها را اعلام کرد که مطابق انتظار، تیم ملی ایران در گلدان اول و سید نخست قرار دارد.

این سیدبندی براساس آخرین رتبه تیم‌ها در رنکینگ فیفاست که روز گذشته به صورت رسمی اعلام شد و از آنجایی که ایران به همراه ژاپن و کره جنوبی در رتبه‌های اول تا سوم قاره قرار دارد، در نتیجه در سید نخست این پیکار‌ها قرار گرفت و باید منتظر قرعه کشی این مرحله از مسابقات باشد.

دور سوم مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ قرار است که در سه گروه ۶ تیمی و از سپتامبر ۲۰۲۴ تا ژوئن ۲۰۲۵ برگزار شود. قرار است که روز پنج شنبه هفتم تیرماه و در سالن بزرگ هتل ماندارین اورینتال کوالالامپور مراسم قرعه کشی برگزار شود.

هجده تیم صعود کرده به این مرحله در سه گروه ۶ تیمی حضور خواهند داشت و دو تیم برتر هر گروه به صورت مستقیم به جام جهانی ۲۰۲۶ صعود خواهند کرد. این تیم‌ها شش جایگاه از هشت جایگاه موجود برای آسیا را پر خواهند کرد و دو جایگاه دیگر از طریق مرحله پلی آف تعیین می‌شود.

این ۱۸ تیم بر اساس آخرین رتبه‌بندی فیفا تا ۲۰ ژوئن به شش سید برای قرعه‌کشی تقسیم شده‌اند:

  • سید ۱: ژاپن (۱۷)، جمهوری اسلامی ایران (۲۰)، کره جنوبی (۲۲)
  • سید ۲: استرالیا (۲۳)، قطر (۳۵)، عراق (۵۵)
  • سید ۳: عربستان سعودی (۵۶)، ازبکستان (۶۲)، اردن (۶۸)
  • سید ۴: امارات متحده عربی (۶۹)، عمان (۷۶)، بحرین (۸۱)
  • سید ۵: چین (۸۸)، فلسطین (۹۵)، قرقیزستان (۱۰۱)
  • سید ۶: کره شمالی (۱۱۰)، اندونزی (۱۳۴)، کویت (۱۳۷)

با توجه به سیدبندی صورت گرفته، ممکن است که تیم ملی ایران در یکی از دشوارترین گروه‌های ممکن قرار بگیرد. روی کاغذ، استرالیا در سید دوم، عربستان در سید سوم، امارات در سید چهارم، چین در سید پنجم و کره شمالی در سید ششم دشوارترین تیم‌ها هستند و همگروهی با این تیم‌ها و یا رقبای مشابه مانند قطر در سید دوم و ازبکستان در سید سوم نیز می‌تواند تشکیل دهنده گروه مرگ باشد.

لازم به ذکر است که تیم‌های سوم و چهارم هر گروه (شش تیم در کل) به مرحله پلی‌آف راه خواهند یافت که در دو گروه سه‌تیمی به صورت یک دور به رقابت خواهند پرداخت و برندگان هر گروه به بیست و سومین دوره رقابت‌های جام جهانی در کانادا، مکزیک و ایالات متحده صعود خواهند کرد. دو تیم دوم هر گروه نیز در یک مسابقه رفت و برگشت به مصاف هم خواهند رفت تا حق شرکت در پلی‌آف بین‌المللی و بازی برای آخرین جایگاه موجود را کسب کنند.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا