جامعه

محسن هاشمی:شعار بس است| دولت طرح جامع حمل و نقل تهران و شهرهای اقماری را اجرا کند

رییس شورای شهر تهران از دولت خواست که طرح جامع حمل و نقل تهران و شهرهای اقماری را اجرا کند

محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران از دولت خواست که طرح جامع حمل و نقل تهران و شهرهای اقماری را اجرا کند.

به گزارش سرویس جامعه آرنا، محسن هاشمی صبح امروز در مراسم تجلیل از سفیران هوای پاک با بیان این‌که امسال در شرایطی روز هوای پاک را گرامی می‌داریم که وضع هوا خوب نیست، گفت: البته امروز و دیروز هوا وضعیتش بهتر شد که به دلیل سفرهای اخیر مردم به شهرهای دیگر باشد که از تهران خارج شدند و گویا هنوز هم باز نگشتند.

رییس شورای شهر تهران ادامه داد: شعار بس است و این همه حرف و این همه بی‌عملی تاب مردم را طاق کرده است و تحمل شعارهای پی در پی و مصوبات بدون اجرا سخت شده است.

هاشمی با بیان این‌که من به عنوان فردی که در حوزه حمل و نقل فعال است می‌بینم که مصوبات زیاد و خوبی در خصوص توسعه حمل و نقل عمومی داریم اما مغفول مانده، افزود: 12 الی 13 سال از قانون هدفمندی یارانه‌ها می‌گذرد و قرار بود 10 درصد از این محل که حدود سالانه 4000 الی 5000 میلیارد تومان می‌شود به حمل و نقل عمومی اختصاص یابد اما حالا می‌بینیم که شهرداری‌ها بیش از 60 هزار میلیارد تومان از این محل طلبکار هستند اما گوش شنوایی وجود ندارد و وقتی به مجلس شورای اسلامی، دولت و غیره مراجعه می‌کنیم همه حرف می‌زنند اما کسی عمل نمی‌کند. براساس قانون مدیریت مصرف سوخت نیز 4000 میلیارد تومان تخصیص 100 درصد به حمل و نقل عمومی داریم اما هیچ سالی پرداخت نشده و جای سوال است که با وجود این قانون‌ها چرا شکایت این دستگاه‌ها را به قوه قضاییه نمی‌بریم.

رییس شورای شهر تهران با بیان این‌که دو مصوبه خوب در حوزه خرید 2000 واگن و بیش از 10 هزار اتوبوس داشته اما اجرایی نشده، اظهار کرد: جای سوال است که چه کسی مقصر است؟

هاشمی با تاکید بر این‌که اگر نتوانیم فکری به حال تخصیص منابع قانونی توسعه حمل و نقل عمومی کنیم هوا همین طور می‌ماند و حتی بدتر می‌شود، اظهار کرد: این‌همه پول در مترو هزینه شده است اما تجهیز نکرده‌ایم گویا پول‌مان را دور ریخته‌ایم در حالی که مترو جزو حمل و نقل پاک است و جالب است که تونل‌ها را ساخته‌ایم اما واگنی نداریم اما به نظر می‌رسد باید نگاه دولت به حمل و نقل عمومی عوض شود وگرنه وضعیت هوا نه تنها بهتر نمی‌شود بلکه بدتر هم می‌شود.

رییس شورای شهر تهران با بیان این‌که در اطراف تهران 43 شهر اقماری وجود دارد، تصریح کرد: دود نیروگاه ملارد یا شهید رجایی به تهران هم می‌رسد و هوای تهران را بدتر می‌کند و این در حالی است که سفرهای زیادی از شهرهای اقماری به مقصد تهران داریم و از سوی دیگر در حال حاضر 500 کیلومتر ریل غیراستفاده شده در تهران و اطراف آن وجود دارد که بلااستفاده مانده در حالی که می‌توان اکثر سفرها را با حمل و نقل ریلی انجام داد.

وی با بیان این‌که قطعا باید اتوبوس دیزلی و گازی در تهران نداشته باشیم و به سمت برقی شدن پیش برویم، اظهار کرد: دولت باید طرح جامع حمل و نقل تهران و شهرهای اقماری را اجرا کند که البته مصوباتی در این زمینه وجود دارد اما اقدامات جدی نشده و شهرداری باید با سماجت و لجاجت این مساله را پیگیری کند تا به اولویت یک دولت تبدیل شود.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا