جامعه

رئیس شورای شهر: مردم نگران تهیه ماسک برای مترو نباشند

رییس شورای اسلامی شهر تهران یکی از راهکارهای اجرای این طرح را توزیع رایگان یا فروش اقلام بهداشتی در گیشه‌های بلیط فروشی دانست

آرنا نیوز :: طرح «اجبار استفاده از ماسک و دستکش در مترو و اتوبوس کلانشهرها» ۸ اردیبهشت ماه توسط وزارت کشور به تصویب رسید. رییس شورای اسلامی شهر تهران یکی از راهکارهای اجرای این طرح را توزیع رایگان یا فروش اقلام بهداشتی در گیشه‌های بلیط فروشی دانست.

محسن هاشمی با بیان اینکه دو راهکار ابتدایی برای اجرای طرح «اجبار استفاده از ماسک و دستکش در مترو و اتوبوس» وجود دارد، توضیح داد: نخست، هرمسافری بدون ماسک و دستکش اجازه ورود به مترو و اتوبوس را ندارد بنابراین می‌بایست مقابل درهای ورودی ایستگاه‌های مترو و اتوبوس، نیروهای نظارتی حضور داشته باشند و این مسئله را کنترل کنند.

وی افزود: راهکار دوم توزیع ماسک و دستکش در ورودی ایستگاه‌های مترو و اتوبوس است. مسافرانی که از ماسک و دستکش استفاده نکرده‌اند، برای ورود به ایستگاه این اقلام بهداشتی را دریافت خواهند کرد.

هاشمی با بیان اینکه توزیع ماسک و دستکش در ورودی ایستگاه‌های مترو و اتوبوس نیز به دو روش رایگان و فروشی ممکن خواهد بود، گفت: برای فروش، ماسک و دستکش را باید با ارزان‌ترین قیمت به مسافران عرضه کرد.

به گفته رییس شورای اسلامی شهر تهران دولت می‌تواند اعلام کند که در تمامی گیشه‌های بلیت فروشی مترو و اتوبوس، ماسک و دستکش هم به پایین‌ترین قیمت عرضه شود.

وی ضمن اعلام آمادگی شهرداری و شورای شهر تهران برای اجرای طرح «اجبار استفاده از ماسک و دستکش در متر و اتوبوس»، اظهارکرد: راهکار اجرای این طرح در شیوه نامه ارسالی ذکر شده است اما دولت می‌تواند راهکار اجرایی را از شورای شهر درخواست کند.

هاشمی در پاسخ به این پرسش که هزینه‌ تهیه ماسک و دستکش از کدام منابع مالی تأمین خواهد شد، گفت: شورای شهر پس از محاسبه قیمت ماسک و دستکش باید هزینه درخواستی را به دولت اعلام و آن را در قالب یارانه دریافت کند. هزینه تأمین این اقلام را شهرداری می‌پردازد اما در آینده باید از ستاد ملی مقابله با کرونا دریافت شود.

وی با اشاره به اینکه پیش از گسترش کرونا در تهران، روزانه پنج میلیون جابه‌جایی با حمل و نقل عمومی صورت می‌گرفت، اظهارکرد: درحال حاضر روزانه مجموع سفر با مترو و اتوبوس به یک میلیون رسیده است بنابراین باید روزانه حدود یک میلیون ماسک و دستکش برای ناوگان مترو و اتوبوسرانی تهیه شود.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با تأکید براینکه اجبار استفاده از ماسک و دستکش سبب خطرناک نبودن تردد با حمل و نقل عمومی نخواهد شد، گفت: همچنان توصیه می‌شود که شهروندان تا حد ممکن از رفت و آمدهای غیرضروری پرهیز کنند و در صورت تردد ضروری از حمل و نقل عمومی استفاده نکنند.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا