سیاستویژه ها

هشدار روسیه به کشورهای اروپایی درباره برجام

معاون وزیر خارجه روسیه به طرف‌های برجام درباره عمل به تعهداتشان ذیل این توافق هشدار داد.

«سرگئی ریابکوف»، معاون وزیر خارجه روسیه پنجشنبه گفته که مشکلات مربوط به برجام در حال انباشته شدن هستند و این می‌تواند تلاش‌ها برای نجات آن را مختل کند.

به نوشته خبرگزاری ایتارتاس، ریابکوف گفت: «مشکلات حل نمی‌شوند، انباشته می‌شوند. در نتیجه ممکن است خودمان را در وضعیتی ببینیم که اهمال طرف‌های برجام در خصوص تضمین ماندگاری این توافق -و نه اقدامات ایران برای کاستن از تعهداتش- موجب بازگشت‌ناپذیری اوضاع شود.»

وی اضافه کرد: «از این لحاظ خطر ماندن در ایستگاه راه‌آهن در زمانی که قطار حرکتش را آغاز کرده رو به فزونی است. شکی در این باره وجود ندارد و ما فردا (جمعه) در این مورد صحبت خواهیم کرد.»

ریابکوف قرار است روز جمعه در نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل وزارت‌خارجه‌های ایران و گروه ۱+۴ شرکت کند.

این نشست همزمان با گذشت یک ماه از ورود ایران به گام چهارم کاهش تعهدات برجامی در پی مصوبه ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری شورای عالی امنیت ملی برگزار می‌شود.

سازمان انرژی اتمی ایران در راستای اجرای مصوبه شورای عالی امنیت ملی و در پی دستور حسن روحانی رئیس جمهوری، ۱۵ آبان ماه و در گام چهارم کاهش تعهدات برجامی، گازدهی به سانتریفیوژها در مجتمع غنی سازی شهید مسعود علیمحمدی (فردو) را آغاز کرد.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه هم نوشته ریابکوف به کشورهای اروپایی درباره تسلیم شدن در برابر تلاش‌های آمریکا برای تخریب توافق هشدار داده است.

این دیپلمات روسیه با بیان اینکه آمریکا به دنبال نابود کردن برجام است گفته طرف‌های باقی‌مانده در برجام ممکن است در نهایت در وضعیتی قرار بگیرند که ببینند آمریکا سرانجام اراده سیاسی خودش را به همه تحمیل کرده است.

وی گفت: «از هر نقطه نظری، این مسئله [نابودی برجام] بدترین سناریوی ممکن است. اول از همه از بابت تبعاتی که برای نظام منع اشاعه دارد و بعد از نظر نقض حق حاکمیت کشورها.»

ریابکوف همچنین گفته اینکه متحدان آمریکا «متوجه جدیت این وضعیت نمی‌شوند عجیب است و تا حد زیادی نادرست.»


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام




نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا