اقتصاد

ریال دیجیتال رونمایی شد

ریال دیجیتال با حضور رییس‌ کل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌ها رونمایی شد.

به گزارش سرویس اقتصاد آرنا، در جلسه‌ای با حضور رییس‌کل بانک مرکزی، اعضای هیئت عامل این بانک و مدیران عامل بانک‌ها، ریال دیجیتال رونمایی شد.

این پول مشابه با اسکناس، تعهد بانک مرکزی به‌ شکل الکترونیکی است.

با اقدامات ⁧ بانک مرکزی⁩ و توسعه فاز آزمایشی خدمت جدید و عملیاتی‌شده “ریال دیجیتال” در جزیره کیش، مشتریان شبکه بانکی از تیرماه 1403 می‌توانند بدون استفاده از پول‌های کاغذی یا کارتهای بانکی، به‌سادگی از طریق کیف پول ریال دیجیتال و تنها با اسکن بارکد تولیدشده توسط نرم‌افزارهای ارائه‌شده، با شیوه‌های نوین خریدهای خود را انجام دهند و یا نسبت به انتقال وجه به کیف پول سایر مشتریان اقدام کنند.

محرمیان معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در این مراسم گفت: ریال دیجیتال پروژه بسیار بزرگی است، جزو برترین کشورهای دنیا در زمینه بانک‌داری الکترونیک و شمولیت مالی قرار داریم.

وی افزود: 93.5 درصد اشخاص بالای 18 سال ایرانی به خدمات بانکی و بانکداری الکترونیک دسترسی دارند. این اتفاق در شرایط تحریم هست؛ هر ایرانی به صورت میانگین روزانه 5 تراکنش بانکی دارد.

محرمیان با بیان اینکه با حذف اسکناس، مردم برای پرداخت‌های خرد مشکل داشتند، گفت: اگر می‌خواستیم برای حل این مشکل، اسکناس چاپ کنیم رسما به عقب برمی‌گشتیم. به همین دلیل به سمت چاپ واحد پول دیجیتال کشور پیش رفتیم.

معاون فناوری‌های نوین ریال دیجیال را محدود به پرداخت‌های خرد نمیداند و معتقد است در آینده گام های بعدی برای ریال دیجیتال برداشته خواهد شد.

او گفت: ریال دیجیتال عملا اسکناس است؛ هر آنچه برای اسکناس تصور می‌کنیم، برای ریال دیجیتال هم شامل می‌شود به جز حالت فیزیکی.

محرمیان ادامه داد: در جزیره کیش بانکهای ملت و تجارت دستگاه‌های پوز را مجهز کردند. در تاکسی‌ها هم بصورت نزدیک کردن موبایل‌ها با هم یا اسکن Qr پرداخت انجام می‌شود.

او از رونمایی اعتبارسنجی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این پروژه هم به تدریج در تمام بانک‌ها اجرایی می‌شود.

مدیرعامل بانک ملت نیز در این جلسه گفت: نرم افزار سکه و‌ به‌پرداخت بانک به منظور ارایه خدمات ریال دیجیتال به‌روزرسانی شده است.

مدیرعامل بانک تجارت هم اعلام کرد: ریال دیجیتال یکی از اقدامات شاخص بانک مرکزی در این دوره بوده است که آثار بسیار ارزشمندی در آینده خواهد داشت.

وی افزود: شیوه‌های موجود، با تاخیر تسویه‌ها را انجام می‌دهند ولی ریال دیجیتال به صورت آنی تسویه می‌شود. به همین دلیل جاذبه‌هایی برای مشتریان دارد.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا