اقتصاد

مشارکت زیر یک درصد درمدیریت 18 سهام عدالت استانی

مدیر درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار گفت: مجامع الکترونیک 18 شرکت سرمایه‌گذاری استانی برگزار شد که هیچ‌کدام به حدنصاب نرسید.

به گزارش آرنا، بعد از آزادسازی سهام عدالت که اردیبهشت سال گذشته به فرمان مقام معظم رهبری انجام شد، 49 میلیون سهامدار عدالت، مخیر شدند دو روش مدیریت مستقیم یا غیرمستقیم یعنی از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را برگزینند که در این خصوص حدود 19 میلیون نفر روش مدیریت مستقیم را برگزیدند و حدود 30 میلیون نفر در روش مدیریت غیرمستقیم یعنی از طریق شرکت سرمایه‌گذاری استانی باقی ماندند.

پس از این مرحله 28 شرکت سرمایه‌گذاری استانی، مراحل پذیرش و حضور در بورس را طی کردند.

ابتدا قرار بود مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در 20 اسفند 99 برگزار شود که با نامه نمایندگان مجلس به دلیل فراهم نبودن شرایط و همچنین امکان حضور قاطبه سهامداران، برگزاری این مجامع به تعویق افتاد.

اما از اردیبهشت امسال اطلاعیه‌ای از سوی سازمان بورس ارائه شد مبنی بر این که مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی برای انتخاب اعضای هیئت مدیره در اردیبهشت امسال به صورت الکترونیک برگزار می‌شود.

پوریا خاوری مدیر درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک در پاسخ به این پرسش که آیا در برگزاری مجامع الکترونیکی حدنصاب به دست آمد؟ گفت: برگزاری مجامع الکترونیکی در نوبت اول هیچ‌کدام به حدنصاب 50 درصد به علاوه یک نرسید بنابراین همه این مجامع طبق قانون به نوبت دوم موکول شد.

وی گفت: مجامع 18 شرکت سرمایه‌گذاری استانی مربوط به سهام عدالت به صورت الکترونیک در اردیبهشت از طریق زیرساخت سامانه دیماه برگزار شد اما در 10 استان برگزار نشد و سه استان شامل تهران، البرز و سمنان هنوز فرایند کارهای حقوقی پذیرش خود را به اتمام نرسانده‌اند.

مدیر درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: بالاترین مشارکتی که در مجامع الکترونیکی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی حاصل شده، در حد یک درصد بوده و تقریبا همه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در یک سطح بوده‌اند.

درخور ذکر است در نوبت دوم، برگزاری مجامع عمومی این شرکت ها بدون حد نصاب خواهد بود و به همین دلیل پیش بینی می شود مدیریت شرکت های سهام عدالت با وجود 30 میلیون نفر سهامدار و 300 هزار میلیارد تومان سرمایه، با کمترین میزان مشارکت انجام شود و به همین دلیل برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس درخصوص شکل گیری مدیریت شرکت های استانی سهام عدالت با کمترین مشارکت سهامداران هشدار می دهند.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا