اقتصاد

مالک شریعتی: لایحه بودجه سال آینده ۴۰ درصد کسری دارد

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: فروش ۲.۳ میلیون بشکه نفت در بودجه قابل تحقق نیست.

به گزارش سرویس اقتصاد آرنا، مالک شریعتی با اشاره به ارائه لایحه بودجه سال 1400 از سوی دولت به مجلس، گفت: شهریور ماه سال جاری رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که ما یک قطره نفت هم نمی توانیم بفروشیم و پول آن را هم نمی توانیم دریافت کنیم، اما بلافاصله سه ماه بعد دولت در لایحه پیشنهادی به مجلس حدود 2.3 میلیون بشکه فروش نفت را برای سال آینده پیش بینی کرده است.

وی ادامه داد: پیش بینی فروش بیش از دو میلیون بشکه نفت در لایحه بودجه با حرف هایی که آقای نوبخت در شهریور ماه گفته بود در تناقض جدی است، البته به اعتقاد بنده همان حرفهای آقای نوبخت و هم پیش بینی فروش بیش از 2 میلیون بشکه نفت در بودجه سال آینده با هدف و پیام سیاسی انجام شده است.

نماینده تهران در مجلس با اعلام اینکه در شرایط تحریم ها حدود یک میلیون بشکه نفت و میعانات گازی البته اندکی کمتر و بیشتر در حال فروش هستیم، اضافه کرد: دولت باید بودجه را واقعی به مجلس می‌آورد و اگر بعداً اوضاع بهتر می شد متممی برای شش ماهه دوم سال برای نحوه فروش نفت به مجلس ارائه می‌کرد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه فروش 2.3 میلیون بشکه نفت در بودجه قابل تحقق نیست، اظهار داشت: بودجه سال آینده از سوی دولت غیر واقعی بسته شده و اگر بخواهد اجرایی شود حدود 40 درصد کسری خواهد داشت.

شریعتی عنوان کرد: اگر بخواهیم برای جبران کسری بودجه به سمت فروش اوراق قرضه و پیش فروش نفت برویم قطعاً آسیب جدی به اقتصاد کشور وارد می شود و تورم بیشتر خواهد شد و دولت های آینده را مقروض می کنیم.

وی با بیان اینکه پیشنهاد نمایندگان به دولت این است که بودجه را واقعی به مجلس بیاورد، عنوان کرد: نمایندگان خواستار اصلاح جدی بودجه سال آینده از سوی دولت هستند، چون عملاً وابستگی به نفت در بودجه بیشتر شده است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه با دولت رایزنی خواهیم کرد که اگر امکان داشته باشد این لایحه را باز گردانیم تا اصلاحات جدی هرچه سریع تر بر روی آن انجام شود و دوباره به مجلس باز گردد، گفت: اگر دولت این موضوع را قبول نکند قطعاً در مجلس اصلاحات جدی بر روی لایحه بودجه سال آینده انجام خواهد شد.

 


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام




نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا