بین الملل

توقیف هواپیمای باری فروخته شده از ایران به ونزوئلا توسط آمریکا

هواپیمای باری بویینگ ۷۴۷ ونزوئلایی که در اکتبر سال ۲۰۲۲ توسط آرژانتین به‌درخواست آمریکا توقیف شده بود، به‌تازگی به فلوریدا رسیده است.

آرنا نیوز :: وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که یک فروند هواپیمای بویینگ ۷۴۷ متعلق به یک شرکت ونزوئلایی را توقیف کرده است که طبق ادعای آمریکا، قبلاً متعلق به یک شرکت ایرانی مرتبط با سپاه پاسداران بوده است.

به گزارش سرویس بین الملل آرنا، به‌نقل از آر تی، در بیانیه وزارت دادگستری ادعا شده است: وزارت دادگستری اجرای تصمیم توقیف یک هواپیمای باری بویینگ ۷۴۷ ساخت آمریکا را که قبلا متعلق به شرکت هواپیمایی تحریم‌شده‌ی ماهان ایر و مرتبط با سپاه پاسداران بوده، تکمیل کرده است.

براساس بیانیه وزارت آمریکایی این هواپیما از آرژانتین به فلوریدا رسید. آرژانتین پیش از این به‌درخواست واشنگتن در اکتبر ۲۰۲۲ این هواپیمای باری را متوقف کرده بود. همچنین دستور قضایی برای تحویل آن به آمریکا در ماه می‌ سال گذشته صادر شد.

براساس این بیانیه، شرکت باربری ونزوئلا EMTRASUR این هواپیما را برخلاف تحریم‌های آمریکا از شرکت ایرانی ماهان ایر خریداری کرده است. طرف آمریکایی مدعی است که علی‌رغم تغییر مالکیت، این هواپیما تحت فرماندهی یکی از فرماندهان سابق سپاه پاسداران ایران باقی مانده است.

وزارت دادگستری آمریکا همچنین مدعی است که این هواپیما از فوریه تا می ۲۰۲۲، برخلاف محدودیت‌های صادراتی آمریکا، بین کاراکاس، مسکو و تهران پرواز کرده است.

فدریکو وینا، قاضی فدرال آرژانتین پس از ماه‌ها تحقیقات سرانجام اعلام کرد که هیچ مدرکی مبنی بر ارتباط این هواپیما، خدمه آن و محموله داخل هواپیما با عملیات تروریستی وجود ندارد؛ اتهامی که در ابتدا به‌درخواست وزارت دادگستری آمریکا مطرح شد.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا