برگزیده هابین الملل

ایوانکا خانه نشین شد

رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند دختر رئیس‌جمهور این کشور بعد از دیدار با یک مقام استرالیایی که به «کووید-۱۹» مبتلا شده دور کاری انجام داده است.

«ایوانکا ترامپ»، دختر رئیس‌جمهور آمریکا که بعد از دیدار با یک مقام استرالیایی مشکوک به ابتلا به کرونا است روز جمعه از رفتن به کاخ سفید امتناع کرد.

پیشتر گزارش شده بود «پیتر دوتون»، وزیر کشور استرالیا که هفته پیش با دختر رئیس جمهور آمریکا و وزیر دادگستری این کشور دیدار داشته، مبتلا به کرونا است.

کاخ سفید جمعه اعلام کرده ایوانکا ترامپ جمعه را «برای رعایت جوانب احتیاط» از منزل کار انجام داده و به کاخ سفید نرفته است.

«جاد دیری»، سخنگوی کاخ سفید گفت کادر پزشکی به ایوانکا ترامپ گفته‌اند نیازی نیست خودش را قرنطینه کند. او تأکید کرد که داتون هنگام دیدار با ایوانکا ترامپ نشانه‌ای از ابتلا به کرونا نداشته است.

سازمان جهانی بهداشت در گزارشی اخیراً اعلام کرده ویروس کرونا بر خلاف آنفولانزای فصلی تا زمان آشکار شدن نشانه‌ها خطر سرایت از فرد بیمار به فردی دیگر را ندارد.

دیری در بیانیه‌ای درباره دیدار ایوانکا ترامپ با داتون گفت: «کاخ سفید مطلع است که تست ابتلای داتون به کووید-۱۹ مثبت بوده است. داتون در آن دیدار نشانه‌ای [از بیماری] نداشت.»

او در ادامه این بیانیه خاطرنشان کرد: «کادر پزشکی کاخ سفید طبق توصیه‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها تأیید کرد که ایوانکا هیچ نشانه‌ای ندارد و نیازی به قرنطینه کردن ندارد. ایشان امروز بنا به رعایت جوانب احتیاط از منزل کارهایش را انجام داد تا زمانی که دستورالعمل‌های بعدی صادر شود.»

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا امروز جمعه به دلیل گسترش شیوع ویروس کرونا در آمریکا وضعیت اضطرار ملی اعلام کرد.

شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا روز جمعه از مرز ۱۸۰۰ نفر عبور کرد. گزارش‌ها حاکی است ۴۱ نفر بر اثر این بیماری فوت کرده‌اند.

در روزهای گذشته شهرداران و فرمانداران در آمریکا اقداماتی را برای جلوگیری از شیوع بیماری «کووید-۱۹» به کار گرفته‌اند. این اقدامات بر فشارها روی ترامپ برای اقدام متناسب در این راستا افزوده است.

ترامپ در روزهای آغاز بحران شیوع کرونا در آمریکا تلاش کرد آن را کوچک‌نمایی کند و به همین سبب به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. پنهان‌کاری دولت او هم از جمله دیگر عواملی است که انتقادها علیه او را شدت بخشیده است.

پیش از این گزارش شده بود کاخ سفید به مقام‌های زیر مجموعه وزارت بهداشت آمریکا دستور داده جلساتی که درباره ویروس «کرونا» برگزار می‌شود را محرمانه تلقی کنند.

خبرگزاری رویترز با گزارش این خبر به نقل از چهار مقام دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا آن را اقدامی غیرمعمول خوانده که اطلاع‌رسانی درباره این ویروس را محدود کرده و در اقدام دولت برای جلوگیری از شیوع آن اخلال ایجاد کرده است.

منابع مورد استناد رویترز می‌گویند از اواسط ماه ژانویه ده‌ها جلسه محرمانه درباره موضوعاتی از جمله میزان آلودگی به ویروس کرونا، مسائل مربوط به قرنطینه و اعمال محدودیت‌های مسافرتی تحت تدابیر امنیتی در یکی از ساختمان‌های «وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا» برگزار شده است.

کارکنان فاقد مجوزهای امنیتی از جمله کارشناسان زیر مجموعه دولت فدرال از حضور در این جلسات که مقام‌های نهادهای مختلف آمریکا در آن شرکت داشته‌اند منع شده‌اند.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا