بین المللویژه ها

دادگاه استیضاح ترامپ در روزهای پایانی؛ تبرئه یا برکناری؟

نخستین روز هفته دوم دادگاه استیضاح دونالد ترامپ که احتمالا هفته پایانی آن نیز خواهد بود به تلاش تیم حقوقی وی برای عبور از سد افشاگری‌های اخیر جان بولتون با حربه تمرکز بر جو بایدن گذشت.

روز نخست هفته دوم دادگاه استیضاح «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا به تلاش تیم حقوقی وی برای عبور از سد افشاگری‌های «جان بولتون»، مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید و تمرکز بر موضوع «جو بایدن»، معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا و رقیب اصلی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ و نیز پسرش «هانتر بایدن» گذشت.

تلاش تیم حقوقی ترامپ برای دفاع از وی در دادگاه استیضاح در روز نخست هفته دوم این روند، پس از تاکید بر بی اهمیت بودن ادعا‌های بولتون، در نهایت به دفاعیات «آلن درشوویتز»، استاد برجسته حقوق دانشگاه «هاروارد» از ترامپ گذشت.

این وکیل سرشناس تیم حقوقی ترامپ مدعی شد، «حتی اگر افشاگری‌های بولتون واقعیت داشته باشد، بازهم اتهام سوءاستفاده از قدرت قابل اطلاق بر رئیس جمهور نیست.»

«درشوویتز» در ادامه گفت: «موضوع سوءاستفاده از قدرت به سلاحی سیاسی تبدیل شده است.»

انتشار بخش‌هایی از پیش نویس کتاب «جان بولتون» و افشاگری وی در مورد رسوایی «اوکراین گیت» سبب شد تا احتمال پیوستن جمهوریخواهان به جمع دموکرات‌ها در طرح درخواست احضار شهود افزایش پیدا کند.

«میت رامنی»، سناتور جمهوریخواه آمریکا پیش بینی کرد که این احتمال وجود دارد که جمهوریخواهان «به شکل فزاینده ای» به طرح درخواست برای احضار شهود بپیوندند.

دفاعیات تیم حقوقی ترامپ از ساعت یک بعدازظهر(به وقت محلی) امروز سه شنبه، سه شنبه ۸ بهمن، از سر گرفته می‌شود؛ با پایان یافتن دفاعیات تیم حقوقی ترامپ، سناتور‌ها ۱۶ ساعت برای طرح سوال از هر دو طرف فرصت خواهند داشت؛ سنا در پایان این مرحله بحث احضار شهود و ارائه اسناد بیشتر را به رای خواهد گذاشت.

در صورت عدم موافقت رئیس اکثریت سنا با رای گیری در مورد احضار شهود یا رای نیاوردن این درخواست، محاکمه با رای تبرئه ترامپ در هفته جاری پایان می‌یابد. در غیر این صورت دادگاه وارد مرحله غیرقابل پیش بینی شده و سناتور‌ها و تیم حقوقی ترامپ برای احضار شهود و ارائه اسناد اقدام خواهند کرد.

«آدام شیف»، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا که از اعضای تیم ۷ نفره استیضاح دموکرات در پرونده ترامپ است، با انتشار توییتی ضمن دروغ خواندن ادعای ترامپ مبنی بر مشروط نکردن کمک‌های نظامی به اوکراین با پرونده تحقیقات نوشت: «آن‌ها انکار نمی‌کنند که ترامپ برای انتخابات ۲۰۲۰ به دنبال مداخله کشور خارجی بود؛ آن‌ها دفاعی از خود ندارند و به همین دلیل به بایدن حمله می‌کنند.»

«شیف» پیشتر بی طرفی سناتور‌های جمهوریخواه را زیر سوال برده و خواستار شهادت جان بولتون شده بود.

رسوایی اوکراین گیت در پی افشاگری یک مقام اطلاعاتی آمریکا در مورد مکالمه تلفنی ترامپ با «ولادیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین سبب کلیدخوردن روند استیضاح چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا در میانه کارزار انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ این کشور شد.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا