برگزیده هابین الملل

بولتون، تخریب ترامپ را کلید می‌زند؟

نشریه «نشنال اینترست» آمریکا در مطلبی به وضعیت «جان بولتون» اشاره کرد و نوشت: او که پس از نزدیک به ۲ ماه از زمان استعفایش، بار دیگر به کانون توجهات بدل شده، انتقادهای تندی را متوجه «دونالد ترامپ» کرده است، آن هم در شرایطی که رئیس‌جمهوری آمریکا در آستانه استیضاح قرار دارد.

«کرت میلز» از خبرنگاران این نشریه در نوشتاری با عنوان «آیا بولتون برای خراب کردن ترامپ آماده است؟» افزود: مشاور پیشین امنیت ملی کاخ‌سفید بار دیگر به کانون توجهات تبدیل شده آن هم زمانی که ترامپ در وضعیت بحرانی بدی قرار دارد. جان بولتون می‌خواهد همه بدانند که او هیچ کجا نمی‌رود.

در ادامه مطلب آمده است:
مشاور پیشین امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا در اواخر این هفته در توئیتی نوشت: «ما اکنون حساب توئیتر را آزاد کرده‌ایم؛ حسابی که در پی استعفایم از مقام مشاور امنیت ملی، به ناحق مسدود شده بود. بیشتر خواهم گفت.»
بولتون، این شخصیت مبارز جمهوریخواه در توئیتی دیگر نوشت: «تهدیدها بسیار زیاد و رو به رشد است؛ بر سر کنترل ریاست جمهوری و مجلس نمایندگان و سنا در کمتر از یک سال تصمیم‌گیری می‌شود. وقت آن است که دوباره صحبت کنیم!» بولتون سپس شجاعانه نام خود را هشتگ کرد.

اما فراموش نکنیم ترامپ نیز پس از رفتن بولتون، توئیت‌های تندی کرد و حملات بی‌سابقه‌ای به نومحافظه‌کاران داشت؛ او در توئیتی نوشت: «بولتون بسیار سختگیر و سرسخت بود؛ او همان کسی بود که ما را به عراق برد.» این انتقادهای ظالمانه در حالی از سوی ترامپ مطرح می‌شود که در یک‌سال و نیم گذشته از ریاست بولتون در جایگاه مشاور امنیت ملی، بازهای جنگ طلب حاضر در کاخ سفید از حضور بولتون ۷۰ ساله خوشحال بودند.
از طرفی شخص ترامپ نیز در وضعیت مناسبی قرار ندارد؛ او در آستانه استیضاح است. بنابراین محافظه‌کارانِ منتقد درباره جدی بودن استیضاح باید نسبت به تحولات اخیر هوشیار باشند. در این میان «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه، «ویلیام برک» را به عنوان مشاور خود انتخاب کرده تا از او در جریان تحقیقات مجلس دفاع کند.

«فیونا هیل» معاون پیشین شورای امنیت ملی روسیه، ابراز وحشت کرده که ترامپ و حلقه نزدیکانش در مورد گرفتاری اوکراین بسیار وحشت زده‌اند.
در نهایت باید گفت، مشکل اصلی ترامپ این است که به باور واقعی دیگران اعتراض دارد. همانطور که بولتون روز شنبه در توئیتی نوشت: «ما باید امنیت ملی ایالات متحده را در اولویت قرار دهیم. تهدیدها بسیار زیاد و رو به رشد است. وقت آن است که دوباره صحبت کنیم!» با این حال، این شخص ترامپ است که کارت‌ها را در اختیار دارد و قرار نیست به این راحتی به خودش تکانی بدهد.

نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» در طول نزدیک به سه دهه فعالیت، از آغاز کار خود را با تمرکز بر سیاست خارجی شروع کرد. این نشریه که اکنونهر ماه دوبار منتشر می‌شود،‌ در سال ۱۹۸۵ توسط «ایروینگ کریستول» و «اوون هریس» تأسیس شد و با متفکران و دولتمردانی همچون «دیسرائیل»، «بیسمارک» و «هنری کیسینجر» ارتباط دارد. گرچه سیاست‌های بین‌المللی در چند دهه گذشته بطور قابل توجهی تغییر کرده، اما اساسنامه این نشریه همچنان بدون تغییر باقیمانده و تمرکز خود را روی سیاست خارجی در راستای منافع ملی آمریکا قرار داده است


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا