×

منوی اصلی

.....

true
true

سرخط اخبار

true
    امروز  سه شنبه - ۸ بهمن - ۱۳۹۸  
false
true
رسوایی جدید سعودی در آمریکا

بازداشت سه تبعه سعودی در آمریکا به اتهام قاچاق قطعات سلاح، رسوایی دیگری را برای عربستان در ایالات متحده پس از اتهامات جاسوسی کارمندان توئیتر به نفع ریاض به همراه داشته است.

به گزارش الخلیج آنلاین، پس از جنجالی شدن اتهامات جاسوسی دو کارمند سعودی سابق توئیتر، اکنون واشنگتن سه فرد دیگر تبعه سعودی را به قاچاق قطعات سلاح از آمریکا به عربستان متهم کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا اخیرا سه تبعه سعودی به نام‌های «حاتم حمید السفیانی ۳۶ ساله»، «مصعب الزهرانی ۲۷ ساله» و «عبدالوهاب محمد عبدالوهاب ۳۰ ساله» را به توطئه و صادرات بدون مجوز قطعات سلاح متهم کرده است.

رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند، ارزش قطعاتی که این سه تبعه سعودی آن را قاچاق کردند به ۱۰۰ هزار دلار می رسد. پایگاه خبری «دیلی میل» انگلیس گزارش داد که الزهرانی و السفیانی متهم به قاچاق «قطعات یدگی خودروها» و «میله های پرده ها» از آمریکا به عربستان در سال های بین ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ هستند که طی این سال ها یک بار الزهرانی ۳۰ قطعه سلاح را حین سفرش از لس آنجلاس به ریاض با خود حمل کرده بود.

بر اساس این گزارش، مجازات در نظر گرفته برای السفیانی ۶۵ سال، برای الزهرانی ۲۵ سال و برای عبدالوهاب ۱۰ سال حبس است. برای آنها همچنین ۲۰ سال حبس به اتهام نقض قانون نظارت بر صادرات سلاح آمریکا در نظر گرفته شده است.
خبر رسوایی این سه تبعه سعودی در آمریکا پس از آن جنجال آفرین شده که وزارت دادگستری ایالات متحده هفته گذشته، دو کارمند سعودی سابق شرکت تویتر را که از نزدیکان بن سلمان هستند، به جاسوسی برای عربستان متهم کرده است.

عربستان در واکنش به بازداشت این دو جاسوس مدعی شده که آن‌ها هیچ ارتباطی با مقامات سعودی ندارند، اما کاربران فضای مجازی تصاویری را منتشر کرده‌اند که نشان‌دهنده ارتباط تنگاتنگ یکی از جاسوسان به نام «احمد المطیری» با سلمان بن عبدالعزیز، محمد بن سلمان و «بدر العساکر» مدیر دفتر بن سلمان است.

دفتر تحقیقات فدرال آمریکا «اف بی ای» تصاویر این دو متهم سعودی را که به نفع عربستان جاسوسی می کردند، منتشر کرده است.

false
false
false
true

دیدگاه بگذارید


true