بین الملل

ترامپ سرپرست وزارت دفاع آمریکا را معرفی کرد

آرنا نیوز :: بین الملل | شاناهان که سابقه کار در بویینگ را در پرونده دارد، از حامیان سیاست‌های ترامپ در پنتاگون به خصوص سیاست ایجاد «نیروی فضایی» رئیس‌جمهوری آمریکا است. در حالی که نیروی هوایی آمریکا مخالف ایجاد چنین نیرویی است و به هزینه‌های گزاف چنین اقدامی اشاره می‌کند، شاناهان تخمین زده که این هزینه‌ها بسیار کمتر از آنچه ادعا می‌شود و چیزی بین پنج تا ۱۰ میلیارد دلار خواهد بود.

شاناهان که در حال حاضر معاون وزیر دفاع آمریکا است، رفت‌وآمد مکرری به کاخ سفید داشته و می‌توان تصور کرد که نسبت به یک ژنرال بازنشسته، رویکردهای متفاوت‌تری داشته باشد.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در توییتر خود نوشت: مفتخرم اعلام کنم که پاتریک شاناهان، معاون توانمند وزارت دفاع، عنوان سرپرست وزارت دفاع را از اول ژانویه ۲۰۱۹ برعهده خواهد گرفت. پاتریک فهرست بلندبالایی از موفقیت‌ها را در سمت فعلی خود به عنوان معاون وزیر دفاع، و پیش از آن، در بوئینگ در پرونده دارد. او عالی خواهد بود.

رییس‌جمهوری آمریکا چندی پیش در صفحه توییتر خود نوشت: ژنرال جیمز ماتیس پس از خدمت در دولت من به عنوان وزیر دفاع طی دو سال گذشته، در پایان فوریه با سربلندی بازنشست می‌شود. در دوره وزارت جیم، پیشرفت عظیمی به ویژه در زمینه جنگ‌افزارهای جدید حاصل شده است.

ماتیس نیز نامه استعفایی منتشر و در آن ضمن اعلام کناره‌گیری خود از دولت ترامپ، به اختلاف‌نظرهایش با رییس‌جمهوری آمریکا اشاره کرد.

او در بخشی از این نامه نوشت: از آنجا که شما حق داشتن وزیر دفاعی را دارید که در خصوص این مسائل و سایر موضوعات نظراتش با نظرات شما بیشتر همسو باشد، معتقدم اقدام درست برای من این است که از سمت خود کناره‌گیری کنم.

رئیس‌جمهوری آمریکا اواسط شهریور ماه گزارش‌هایی مبنی بر این که به دنبال جایگزینی برای جیمز ماتیس است را تکذیب کرده و به خبرنگاران گفت که از عملکرد رئیس پنتاگون “بسیار خوشحال” است. با این حال، روزنامه نیویورک‌تایمز حدود ۱۰ روز بعد، در گزارشی با اشاره به اختلافات میان رییس‌جمهوری و وزیر دفاع آمریکا، آینده کاری جیمز ماتیس را در هاله‌ای از ابهام دانسته و نوشت، دونالد ترامپ درصدد آن است که پس از انتخابات میان‌دوره‌ای، فرد دیگری را به ریاست پنتاگون بگمارد. در همان زمان، سایت خبری پولیتیکو نیز در تحلیلی با اشاره به پنج مورد اختلاف نظر میان این دو، به ریشه‌یابی این موضوع پرداخت.

با این وجود، وزیر دفاع آمریکا اواخر شهریور ماه اعلام کرد، همچنان در پست خود می‌ماند و گفته‌ها درباره رفتن او صحت ندارد. ماتیس گفت که طی ماه‌های آتی از دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور خارج نخواهد شد. وی قاطعانه همه گزارش‌ها در این زمینه را رد کرده و در گفت‌وگو با روزنامه‌نگاران در ساختمان وزارت دفاع آمریکا گفت که به «این گزارش‌ها» به هیچ وجه اهمیت نمی‌دهد؛ دو ماه بعد البته مشخص شد که «این گزارش‌ها» هم به گفته‌های او به هیچ وجه اهمیت نمی‌دهند!

ترامپ که قبلاً از عملکرد «سگ دیوانه» ابراز رضایت و خوشحالی کرده بود، در اواخر مهر ماه این ابراز رضایت را با بیان نظر دیگری جایگزین کرد. رییس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگویی با برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه خبری سی‌بی‌اس به این موضوع اشاره کرد که از عملکرد برخی افراد در دولتش رضایت چندانی ندارد؛ از جمله جیمز ماتیس. ترامپ زمزمه‌های برکناری ماتیس را این‌گونه مطرح کرد: من دو روز پیش با او ناهار خوردم. من روابط بسیار خوبی با او دارم. اگر بخواهید واقعیت را بدانید، فکر می‌کنم او به نوعی دموکرات است. با این حال ژنرال ماتیس آدم خوبی است. ما به خوبی با هم کنار می‌آییم. او ممکن است کنار برود. منظورم این است که همه در یک مقطع کنار می‌روند. همه رفتنی هستند. واشنگتن به این صورت است.

پس از آن که رئیس جمهوری آمریکا در این مصاحبه اعلام کرد که وزیر دفاع ممکن است از کابینه برود، رئیس پنتاگون کمتر از یک روز بعد به این اظهارات واکنش نشان داد. ماتیس گفت: من در تیم دونالد ترامپ هستم. ما هرگز درباره ترک این سمت از سوی من صحبت نکرده‌ایم. ما به وظایف خود ادامه می‌دهیم.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا