برگزیده هابین الملل

آیا ترامپ به رئیس جمهور تک دوره‌ای تبدیل می‌شود؟

از زمان آغاز روند استیضاح دونالد ترامپ تاکنون، نظرسنجی‌های مختلف بارها نشان داده است که رای دهندگان آمریکایی بر سر برکناری رئیس جمهور این کشور از قدرت اختلاف نظر دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کنگره، از 24 سپتامبر که نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا رسما آغاز روند استیضاح دونالد ترامپ را اعلام کرد، نظرسنجی‌های متعدد نشان داده است که رای دهندگان آمریکایی درباره برکناری چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده اختلاف نظر دارند.
بر اساس این گزارش، تازه ترین نظرسنجی فاکس نیوز نشان می‌دهد که حدود 50 درصد رای دهندگان آمریکایی بر این باورند که رئیس جمهور ایالات متحده باید استیضاح و از قدرت برکنار شود. این در حالی است که 41 درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی معتقدند که ترامپ باید در قدرت باقی بماند. این نظرسنجی طی روزهای 8 تا 11 دسامبر انجام شده یعنی قبل از اعلام رسمی دو بند استیضاح ترامپ از سوی نانسی پلوسی.
این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که رای دهندگان مستقل هنوز بر سر استیضاح ترامپ اختلاف نظر دارند و 45 درصد از استیضاح حمایت کرده و 45 درصد دیگر مخالف استیضاح هستند. البته میزان حمایت مستقل‌ها از استیضاح ترامپ نسبت به نظرسنجی اوایل اکتبر فاکس نیوز بیش از 6 درصد رشد داشته است.
بر اساس نتایج انتخابات 2016 میلادی، دونالد ترامپ موفق به کسب 47 درصد آرا مستقل‌ها شده و این رقم برای هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات به 41 درصد رسیده بود. حدود 28 درصد آمریکایی‌ها خود را مستقل می‌دانند یا حامی سایر احزاب سیاسی کمتر شناخته شده هستند.
به اعتقاد تحلیلگران سیاسی، رای دهندگان مستقل تاثیر مهمی بر نتایج انتخابات آمریکا دارند. نامزدهای دموکرات کنگره آمریکا نیز در انتخابات 2018 برندگان بزرگ بودند آن هم زمانی که موفق به کسب رای دهندگان مستقل شدند و 55 درصد آرا مستقل‌ها را کسب کردند. این رقم برای نامزدهای جمهوریخواه به کمتر از 41 درصد رسیده است.
با کنار هم قراردادن نتایج این نظرسنجی‌ها و انتخابات میان دوره‌ای 2018 میلادی به این نتیجه می‌رسیم که ترامپ برای پیروزی مجدد در انتخابات 2020 میلادی با چالش‌ها و دردسرهای بزرگی روبرو خواهد شد.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا