برگزیده هابین الملل

ترامپ انگلیسی به آمریکا دعوت شد

رئیس جمهوری آمریکا پس از پیروزی چشم‌گیر «بوریس جانسون» در انتخابات سراسری انگلیس، وی را برای انجام سفر رسمی به آمریکا در سال‌ آینده میلادی دعوت کرد.

به گزارش نشریه ساندی تایمز، دونالد ترامپ از ژوئیه گذشته که جانسون کرسی نخست وزیری را تصاحب کرد، چندین بار وی را به آمریکا دعوت کرده است. اما شنیده‌ها حاکی است که دعوت‌نامه اخیر وی پس از پیروزی جانسون در انتخابات پارلمانی هفته گذشته ارسال شده است.دفتر نخست وزیری انگلیس هنوز تاریخ دقیق این سفر را اعلام نکرده و می گوید که در این زمینه با کاخ سفید در حال رایزنی است.
سفر نخست وزیر انگلیس به آمریکا در حالی انجام خواهد شد که از یک سو ترامپ سرگرم استیضاح از سوی مجلس نمایندگان آمریکاست و از سوی دیگر انگلیس پس از خروجی رسمی از اتحادیه اروپا به دنبال گسترش روابط تجاری با آمریکاست.
یک منبع نزدیک به کاخ سفید به ساندی تایمز گفت: رئیس جمهوری آمریکا به روشنی اعلام کرده که خواهان توافق تجاری بزرگی با انگلیس است و به همین خاطر بوریس جانسون را برای سفر آمریکا در سال آینده دعوت کرده است.
او با بیان این احتمال که سفر نخست وزیر انگلیس در اواسط ژانویه انجام خواهد شد افزود:‌ هنوز زمان انجام سفر به توافق نرسیده، اما دو طرف مایل هستند که این سفر اوایل سال آینده میلادی انجام شود.
به نوشته ساندی تایمز، دفتر نخست وزیری انگلیس چندان تمایلی به انجام این سفر ندارد. آنها از یک سو مایل نیستند که جانسون در ماجرای استیضاح ترامپ درگیر شود و از سوی دیگر نگران اعتبار او هستند که مانند ترزا می نخست وزیر سابق انگلیس که در اقدامی شتابزده، به فاصله کمی پس از مراسم تحلیف ریاست جمهوری ترامپ به آمریکا سغر کرد، اعتبار او خدشه دار شود.
منابع نزدیک به دو طرف احتمال می دهند که سفر جانسون به آمریکا پس از خروج رسمی این کشور از اتحادیه اروپا، یعنی بعد از ماه فوریه (بهمن/اسفند) صورت گیرد.
ماه آینده میلادی برای جانسون که به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در تاریخ ۳۱ ژانویه چشم دوخته، سرنوشت ساز خواهد بود. او همچنین قصد دارد تا پس از اجرای برگزیت تغییرات بنیادینی را در ساختار دولت اعمال کند.
برخی گمانه زنی ها از احتمال انتصاب مایکل گو مغز متفکر برگزیت در دولت جانسون، به عنوان وزیر جدید تجارت حکایت دارد تا بر روند مذاکرات تجاری انگلیس و آمریکا نظارت کند.
ساندی تایمز هفته گذشته گزارش داد که جانسون قصد دارد تا دو وزارت‌خانه تجارت بین الملل و بازرگانی را تلفیق و به وزارت‌خانه تجارت تبدیل کند.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا