جامعه

بودجه دولت تنها برای ساخت ٤٨ متر، مترو کافی است

در حوزه عمرانی مترو در سال گذشته و درلایحه بودجه سال آینده ٦٢ میلیارد تومان لحاظ شده که تنها برای ساخت ۴۸ متر، مترو کافی است

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با انتقاد از توجه دولت ها به حمل ونقل عمومی در کلانشهرها بویژه کلانشهر تهران طی ١٠ سال اخیر، گفت: در حوزه عمرانی مترو در سال گذشته و درلایحه بودجه سال آینده ٦٢ میلیارد تومان لحاظ شده که تنها برای ساخت ۴۸ متر، مترو کافی است.

به گزارش سرویس جامعه آرنا ، سید مناف هاشمی ضمن تبریک ٢٦ آذر ماه و گرامیداشت روز حمل و نقل به تمام زحمتکشان این عرضه و قدردانی از همراهی مردم شریف تهران گفت: بی شک شهرداری ها به تنهایی و صرفا از محل درآمدهای حاصل نمی توانند زیر ساخت های لازم برای توسعه و نوسازی ناوگان را فراهم کنند.

وی با تاکید بر اینکه انباشتگی ۱۰ ساله در حوزه حمل ونقل کار را برای مدیریت شهری سخت کرده است به قوانین متعدد بالادستی از جمله قانون حمایت از سامانه های حمل و نقل ریلی شهری و حومه مصوب سال ۸۵، قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب ۸۶ ،قانون استفاده از تسهیلات حساب ذخیره ارزی برای حمل و نقل ریلی و عمومی شهری مصوب سال ۸۸، قانون هدفمند کردن یارانه ها مصوب سال ۸۸، قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال ۸۹ اشاره کرد و گفت: در تمامی این قوانین دولت موظف به حمایت و اجرای تکالیفی در حوزه حمل و نقل با اولویت حمل و نقل عمومی درون شهری شده؛ اما متاسفانه تاکنون عزم جدی در عمل به تکالیف مذکور مشاهده نشده‌ است.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به مصوبه ۵۰۰۰ دستگاه اتوبوس که توسط رئیس جمهور در ستاد ملی کرونا اعلام ‌شده است، گفت: انتظار میرود با توجه به فرسودگی ناوگان در تهران، ٥٠ درصد از این تعداد اتوبوس سهم شهر تهران شود.

هاشمی تصریح کرد: در حال حاضراز مجموع نزدیک به ٥٦٠٠ دستگاه اتوبوس شهر تهران تعداد٣٤٠٠ دستگاه آن یعنی رقمی حدود ۶۱ درصد از کل ناوگان شهر تهران عمری بالای ١٢ سال داشته و فرسوده است که در صورت عدم نوسازی و توسعه ناوگان موجود؛ با افزایش بیش از پیش سن ناوگان و در نتیجه کاهش بهره وری و افزایش هزینه های جاری و در نهایت از رده خارج شدن اتوبوس ها را شاهد خواهیم بود. شهر تهران بر اساس اسناد بالادستی به حداقل۹۰۰۰ دستگاه اتوبوس نیاز دارد. برای دستیابی به این هدف لازم است در یک برنامه میان مدت حدود ۶۰۰۰ دستگاه اتوبوس نوسازی و حداقل ۳۰۰۰ دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران افزوده شودکه البته با توجه به فرسودگی شدید ناوگان، نوسازی ۳۰۰۰ دستگاه تا پایان سال ١٤٠٠ امری اجتناب ناپذیراست.

ساخت ۲۵۰ کیلومتر مترو و تامین ۱۵۰۰ واگن برای خطوط متروی تهران ۲۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و نکته اینجاست چنانچه به مترو توجه نشود در آینده ای نه چندان دور، مترو را نیز مانند اتوبوسرانی باید تعطیل کرد.

وی با بیان اینکه تهران به ۲۵۰ کیلومتر دیگر مترو نیاز دارد، ادامه داد: ساخت ۲۵۰ کیلومتر مترو و تامین ۱۵۰۰ واگن برای خطوط متروی تهران ۲۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و نکته اینجاست چنانچه به مترو توجه نشود در آینده ای نه چندان دور، مترو را نیز مانند اتوبوسرانی باید تعطیل کرد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به اینکه رقم دقیق بدهی دولت به شهرداری تهران باید توسط نهاد های ذیربط بررسی شود تصریح کرد: اگر بخواهیم از زاویه عدم تحقق بودجه سالانه در ۱۰ سال گذشته به آن نگاه کنیم باید سالی ۸ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان فعالیت عمرانی در مترو واتوبوسرانی صورت میگرفت که عملا چیزی حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان از سوی شهرداری و ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیارد و به اندازه ی یک دهم نیاز شهر را محقق کرده ایم .

هاشمی ادامه داد: حمل و نقل عمومی حق مردم به ویژه قشر متوسط جامعه است و طی دو سال گذشته بودجه شهرداری ١٥٠٠ میلیارد تومان در شرکت بهره برداری متروی تهران و ١٤٠٠ میلیارد تومان برای نگهداشت شهر به اتوبوسرانی تخصیص داده شده و همین طور مبلغ ۲۰۰۰ میلیارد تومان هم از طریق اوراق مشارکت و منابع خود در بحث احداث تونل و توسعه مترو هزینه کرده ولی ببینیم دولت چقدر کمک کرده؟ در سال قبل چیزی حدود ۵۰ تا ۷۰ میلیارد تومان یارانه بلیط مترو دریافت کرده ایم و سوال من این است آیا این رقم در مقابل ۳۰۰۰ میلیارد تومان هزینه کرد شهرداری تهران عددی است ؟

در حوزه عمرانی مترو در سال گذشته و در لایحه بودجه سال آینده ٦٢ میلیارد تومان لحاظ شده که من از نماینده دولت سوال میکنم ؟با این بودجه چند متر، مترو می توان ساخت؟

معاون شهردار تهران در ادامه صحبت های خود اظهار کرد: در حوزه عمرانی مترو در سال گذشته و در لایحه بودجه سال آینده ٦٢ میلیارد تومان لحاظ شده که من از نماینده دولت سوال میکنم ؟با این بودجه چند متر، مترو می توان ساخت؟ این درحالیست که در بودجه شهرداری تهران ۷۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای عمران مترو لحاظ شده است . این میزان حمایت های شهرداری و دولت را مردم مقایسه خواهند کرد، شهرداری تهران حداقل به بیش از ٥٠ درصد از تعهدات خودش در حوزه حمل و نقل عمومی عمل کرده است. ‌

وی با انتقاد از توجه دولت ها به حمل ونقل عمومی در کلانشهرها بویژه کلانشهر تهران طی ١٠ سال اخیر گفت: در حوزه عمرانی مترو در سال گذشته و درلایحه بودجه سال آینده ٦٢ میلیارد تومان لحاظ شده که تنها برای ساخت ۴۸ متر، مترو کافی است .

معاون شهردار تهران گفت: در یکسال گذشته حداقل ٥٠ مکاتبه و جلسه حضوری به منظور پیگیری مطالبات در این حوزه داشتیم . گرچه واقف هستیم که بدترین سال تحریم و شرایط سخت کرونا را می گذرانیم؛ اما باید در نظر داشت علاوه بر اینکه درآمدهای شهرداری نیز کم شده، هزینه های ما هم افزایش یافته است. معتقدم دولت هیچ کمکی در حوزه توسعه و نوسازی حمل و نقل و ترافیک ‌به شهر تهران نکرده است، دولت ها حمل و نقل را رها کردند و مجلس هم در دو دوره ی قبل در این حوزه خوب نظارت نکرده است.

وی در ادامه به قانون جرایم راهنمایی و رانندگی اشاره کرد و گفت: برابر(ماده ۲۳) این قانون ۶۰ درصد از مبالغ جرایم متعلق به شهرداری ها است بر این اساس در سال گذشته می بایست ۱۰۰۰ میلیارد تومان از محل جرایم رانندگی دریافت می کردیم که تا این لحظه حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیارد تومان دریافت کردیم که آن هم بخشی بصورت غیر نقد بوده است. پیش بینی ما این است که قریب به ۱۸۰۰ میلیارد تومان جریمه در سال جاری داشته باشیم و سهم تهران بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد تومان است که متاسفانه در لایحه پیشنهادی بودجه توجهی به آن نشده است .

معاون شهردار تهران با بیان اینکه در سال ٩٩ ، ریالی بابت یارانه بلیت از سوی دولت به شهرداری تهران پرداخت نشده است. تصریح کرد: نیت از گفتن این صحبت ها گله گذاری نیست اما معتقدم باید در کنار هم و با هم موارد را جلو ببریم، ولیکن اگر واقعیت ها بازگو نشود و انتظارات روی هم انباشته شود به مردم جفا کرده ایم.

بنا براعلام روابط عمومی معاونت حمل و نقل، ترافیک شهرداری تهران؛ هاشمی در پایان اظهار کرد: گرچه زحمات این دولت قابل تقدیر است ولی عقب ماندگی گذشته را با این ارقام نمی توان جبران کرد، بطور مثال دولت در لایحه بودجه سال ١٤٠٠ یارانه بلیت را ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده ولی نیاز فعلی شهر تهران ۳۰۰۰ میلیارد تومان است که این سهم دولت است و اگر بخواهیم سهم مردم را هم بین شهرداری و دولت تقسیم کنیم، سهم دولت ٤٥٠٠ میلیارد تومان خواهد بود . اگر بخواهم واضح بگویم با این ارقام نمی توانیم حمل و نقل عمومی که طی ١٠ سال از آن غفلت کردیم را سامان بخشیم .


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا