سیاست

جزییات حمله سایبری به شبکه انتقال گاز ایران| بخش عظیمی از گاز کشور از مدار خارج شد

بر اساس اخبار منتشر شده شرکت ملی گاز مورد حمله سایبری قرار گرفته و بخش عظیمی از گاز کشور در چند روز گذشته از مدار خارج شده بود. نائب رییس کمیسیون امنیت ملی این حمله سایبری را تایید کرده است

به گزارش سرویس سیاسی آرنا، شرکت ملی گاز مورد حمله سایبری قرار گرفته و بخش عظیمی از گاز کشور در چند روز گذشته از مدار خارج شده بود. نائب رییس کمیسیون امنیت ملی این حمله سایبری را تایید کرده است

بر پایه این اطلاعات، شرکت ملی گاز ایران برای جبران کسری این حجم عظیم خارج شده، گاز بسیاری از صنایع بزرگ کشور را وارد مدار خانگی کرده تا در فصل سرما مشکلی برای تامین گاز کشور به وجود نیاید. به این ترتیب در این هفته گاز بسیاری از صنایع پرمصرف در کشور قطع شده و وارد مدار گاز شهری شده تا به این واسطه خللی در گازرسانی به خانوارها ایجاد نشود.

اطلاعاتی از اینکه حمله سایبری از طرف کدام کشور یا گروه بوده، در دست نیست. در روزهای گذشته نیویورک تایمز پیش‌بینی کرده بود که دولت ترامپ تا پیش از پایان حملاتی علیه ایران ترتیب خواهد داد.

از سوی دیگر ژنرال مک مستر مشاور امنیت ملی آمریکا گفته بود تا قبل از پایان ریاست جمهوری ترامپ، اسرائیل اقداماتی علیه تاسیسات ایران انجام خواهد داد. با این حال معلوم نیست این اتفاق کار آمریکا و اسرائیل باشد و بعید به نظر می‌رسد چنین اقدامی از سوی آنها صورت گرفته باشد؛ چه آنکه عمده حملات سایبری علیه ایران در حوزه هسته‌ای بوده است. هیچ گروه‌ هکر اینترنتی نیز مسئولیت این موضوع را برعهده نگرفته است و نکته عحیب آنکه درست دو روز بعد از این اتفاق شرکت ملی گاز ایران مانور پدافند غیرعامل برگزار کرده است.

محمد عسگری سخنگوی شرکت ملی گاز درباره برگزاری این مانور می‌گوید مانور پدافند غیرعامل شرکت ملی گاز ایران برای آمادگی شرکت دربرابر حملات سایبری بوده اما حمله‌ای انجام نشده است و در صورت حمله آمادگی خنثی‌کردن آن را داریم.

هرچند سخنگوی شرکت ملی گاز وقوع حمله سایبری را تکذیب می‌کند اما آماری در میان صحبت‌های دو روز پیش مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز مطرح شده که کمی معنادار است و نشان از افزایش ناگهانی مصرف گاز خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده به نسبت صنایع عمده، در هفته جاری و البته با رشد چشم‌گیری نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران گفته «مصرف روزانه گاز کل کشور به ۷۰۷ میلیون مترمکعب رسید. سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده از این مقدار، ۴۸۱ میلیون مترمکعب بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۲.۴ درصد افزایش یافته و در مقابل مصرف صنایع عمده هم ۱۲۱ میلیون مترمکعب و نیروگاه‌ها ۱۰۵ میلیون مترمکعب بوده است. در روز ۲۵ آبان‌ماه، مقدار گاز تزریق‌شده به شبکه خطوط سراسری ۷۶۱ میلیون مترمکعب بود که این مقدار نسبت به دوره مشابه پارسال افزایش ۵.۳ درصدی نشان می‌دهد.»

برای بررسی بیشتر موضوع به سراغ نمایندگان مجلس رفتیم؛ شهریار حیدری نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تلویحا این خبر را تایید کرد و گفت: یکی از موضوعاتی که همواره آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ما دنبال می‌کنند، حملات سایبری است و بار‌ها و بار‌ها این روند را تکرار کردند که عموماً هم ناموفق بودند. آن‌ها باید بدانند هر وقت در این جنگ ورود پیدا کنند جواب ما قوی و محکم‌تر خواهد بود، یعنی ما هیچ حمله‌ای که شروع کننده‌اش آن‌ها باشد را بی‌جواب نمی‌گذاریم.

به گفته نماینده قصرشیرین اینکه حمله الکترونیکی به تاسیسات ما بشود طبیعی است، چون آمریکا و مخصوصاً رژیم صهیونیستی همه ظرفیت خود را بر علیه ما به‌کار می‌گیرند و چون قدرت نظامی ما را بالا می‌بینند از این روش برای حمله به ما استفاده می‌کنند.

حیدری با اشاره به حملات اخیر سایبری به گاز ایران تاکید می‌کند: پدافند غیرعامل ایران قوی است و تقریباً در بسیاری از مواقع از ورود هکر‌ها پیش از آنکه نتیجه‌ای برای آن‌ها حاصل شود، مطلع می‌شوند. آن‌ها بار‌ها به تاسیسات هسته‌ای، نظامی و اقتصادی ما حمله کرده‌اند و حملات اخیر آ‌ن‌ها هم مثل همیشه طبیعی و قابل پیش‌بینی بوده است.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی از آغاز بررسی‌های دقیق منشا حملات سایبری به ایران خبر داد و اعلام کرد: پس از حملات اخیر الکترونیکی که علیه ایران شد ما را به این واداشت که بررسی‌های دقیقی را شروع کنیم تا منشا آن پیدا شود. بررسی‌ها همچنان در حال ادامه است و اگر به این برسیم که اتفاقات اخیر سازمان‌یافته و از سوی رژیم صهیونیستی بوده، انتقام جمهوری اسلامی خیلی سخت و بازدارنده خواهد بود.

آمارها نشان می‌دهد ۴۱ درصد از حملات سایبری به زیرساخت‌های انرژی انجام می‌شود و در این بین صنعت نفت و گاز هدف اصلی است. طی سال‌های اخیر همواره اخباری از حمله سایبری به تاسیسات نفتی و گاز در کشورهای مختلف روی خروجی رسانه‌های مختلف جهان قرار گرفته، از آمریکا گرفته تا نروژ.

کارشناسان امنیت شبکه در جهان معتقدند، توسعه حسگرهای نرم افزاری تحت شبکه روی سیستم‌های نفتی برای مانیتور و مدیریت، جدیدترین علاقه‌مندی هکرها برای سرقت نفت و گاز از تانکر و مخازن متصل به اینترنت شده است. حسگرهای تعریف شده برای تقلیل فشار، مانیتورینگ سطح سوخت، مدیریت بر لوله های نفتی و گازی، دستگاه‌های کنترل کیفیت و دمای سطوح مختلف در سراسر این صنعت نقاط بحران‌خیز است.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا