سیاست
موضوعات داغ

۲۷ مهر محدودیت‌های تسلیحاتی ملغی می‌شود

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ۱۸ اکتبر (۲۷ مهر) ساعت ۳:۱۳ بامداد محدودیت‌های تسلیحاتی مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ ملغی می‌شود

به گزارش سرویس سیاسی آرنا ، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: ۱۸ اکتبر (۲۷ مهر ماه) ساعت ۳:۱۳ بامداد محدودیت‌های تسلیحاتی مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ ملغی می‌شود.

وی افزود: آمریکا به رغم تمامی گردن کشی‌ها، حیله گری‌ها و اقدامات فراقانونی نتوانست کار خود را جلو ببرد و نشان داده شد که آمریکا اینقدر که عنوان می‌کند قدر قدرت نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: با استناد به ضمیمه ۵ برجام و ضمیمه ۲ قطعنامه ۲۲۳۱، پنج سال پس از تصویب برجام این اتفاق می‌افتد، پنجمین سالگرد تصویب برجام است و ۲۷ مهر دو اتفاق مهم می‌افتد.

خطیب‌زاده با اشاره به سفر ظریف به چین اظهار کرد: این سفر دارای ابعاد مختلف است، موانع مشخصی در برخی مراودات عادی پیش آمده بود که سفر ظریف به صورت مشخص برای برطرف کردن این موانع بود، گفت‌وگوهای خوبی انجام شد و در مسیر ارتقای روابط دوجانبه در ابعاد تجاری و اقتصادی بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفر ظریف به چین و نقشه راه همکاری ۲۵ ساله دو کشور بیان کرد: سند مشارکت راهبردی بین ایران و چین بیشتر یک نقشه راه بین ایران و چین است که چندین سال است بین دو کشور در حال گفت‌وگو است، در این سفر مورد گفت‌وگو قرار گرفت و ابعاد فنی بین کارشناسان در جریان است. اجماع جدی در داخل ایران و چین در این خصوص وجود دارد و ارزشمند است که این روابط به یک سطح مشارکت راهبردی ارتقاء یابد.

وی افزود: هر دو طرف نگاه یکسانی به غیرقانونی بودن تحریم‌های یک جانبه و فراسرزمینی آمریکا دارند، این سفر ابعاد منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای هم داشت؛ چین همانند روسیه طرحی درباره خلیج فارس ارائه کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه درباره رای دادگاهی در آمریکا علیه ایران و محکوم کردن ایران به پرداخت غرامت، گفت: این اقدام آنها خنده دار است. فرد گم‌شده ی مورد اشاره دولت آمریکا، به اعتراف وزیر خارجه وقت ایالات متحده از ایران خارج شده و جای دیگری باید دنبال آن باشند، اقدام اخیر دادگاه آمریکا نیز در راستای زیاده خواهی‌های آمریکا و قلدری آنهاست.

وزارت امور خارجه آماده کمک به وزارت ورزش و باشگاه‌های ورزشی است

خطیب زاده درباره آمادگی وزارت خارجه برای پرداخت طلب برانکو سر مربی سابق پرسپولیس گفت: ما در وزارت امور خارجه نه فقط در مورد فوتبال و باشگاه‌ها، بلکه در ایام تحریم آماده کمک کردن به همه هستیم، اما اگر درخواست مستقیمی از ما شود؛ بخشی در وزارت امور خارجه در این باره وجود دارد، پرسپولیس و استقلال و سایر باشگاه‌ها برای ما مهم هستند و آماده نهایت همکاری هستیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره گفت‌وگوی تلفنی وزیر امور خارجه با همتای انگلیسی خود و پرداخت بدهی انگلیس به ایران اظهار کرد:‌ انگلیس بدهی قطعی به جمهوری اسلامی ایران دارد و هر روز که در بازپرداخت بدهی‌ها تاخیر دارد کنتور آن بیشتر می‌افتد، بدهی را باید بپردازد و ربطی به موضوعات دیگر از جمله زندانی‌ها ندارد.

وی اضافه کرد: زاغری حکم دادگاه دارد و قوه قضاییه ما کاملا مستقل است و زاغری براساس محکومیت دادگاه محکومیت خود را طی می‌کند، هر چند در مرخصی است و آن مسیر خود را طی می‌کند و وزارت خارجه در کنار سایر قوا از جمله قوه قضاییه است که برخی امور را تسهیل کند.
آمریکایی‌ها در تحریم به جنون رسیده‌اند

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره تحریم‌های ۱۸ بانک ایرانی تاکید کرد:‌ این‌ها واقعا یک نمایش است. نمی‌گوییم تاثیر ندارد؛ این‌ها خسارت‌های جدی داشته است. همه اقدامات آمریکا به این دلیل است که هر قدمی برداشتند به نتیجه نرسیدند و الان به جنون تحریم رسیده‌اند، این‌ها جنگ روانی است. مردم شک نداشته باشند قران قران آن را نقد خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره نازنین زاغری هم گفت: زاغری حکم دادگاه دارد و قوه قضاییه ما کاملا مستقل است و زاغری براساس محکومیت دادگاه محکومیت خود را طی می‌کند هر چند در مرخصی است و آن مسیر خود را طی می‌کند و وزارت خارجه در کنار سایر قوا از جمله قوه قضاییه است که برخی امور را تسهیل کند.

خطیب زاده ادامه داد: قرار است تا پایان اکتبر نشستی در سطح معاونان وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه سه کشور ضامن روند آستانه برگزار شود.

وی با اشاره به درگیری دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ گفت: ضمن اینکه طرف‌ها را به خویشتنداری دعوت می‌کنیم بمباران مناطق مسکونی و زیرساخت‌ها را در درگیری‌های اخیر بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان محکوم می‌کنیم؛ معتقدیم این درگیری از مسیر گفت‌وگو‌های سیاسی، احترام به تمامیت ارضی دو طرف و ایجاد سازوکار برای پایان اشغال شهر‌های اشغال شده می‌تواند به صلح پایدار در منطقه کمک کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به طرح صلح ایران برای پایان درگیری میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان گفت: طرح ایران براساس احترام به تمامیت ارضی دو طرف و ایجاد سازوکار برای پایان اشغال شهر‌های اشغال شده است، اما وقتی طرفین آماده پذیرش باشند، ما آن را اعلام خواهیم کرد

خطیب‌زاده درباره تلاش برخی از سناتور‌های جمهوری‌خواه برای حذف ایران از سوییفت گفت: از این موارد تا انتخابات آمریکا زیاد خواهید شنید، این‌ها بعد داخلی برای آنها دارد. تندرو‌ها در آمریکا دولت ترامپ را پنجره فرصتی برای خود می‌بینند، آمریکا از پنجره ترامپ منزوی‌تر شده است. آنچه آنها فرصت تاکتیکی می‌بینند یک شکست راهبردی برای آمریکا در عرصه سیاست خارجی است.

از هیچ کسی انتظار نداریم به ملت ایران لطف کند

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ادعای یک مقام آمریکایی درباره کمک این کشور به ایران برای مقابله با کرونا و تحریم بانک‌های ایران به فاصله یک روز بعد از این سخنان تاکید کرد: از هیچ کسی انتظار نداریم به ملت ایران لطف کند، اما آنها باید به تعهدات خود پایبند باشند، این سخنان آنها عوام فریبی است.

خطیب‌زاده با اشاره به عدم پایبندی اروپا به تعهدات خود ادامه داد: اروپا تمام اعتبار خود را در ایام برجام گروکانی برای رضایت آمریکا کرد، بار‌ها گفته‌ایم این راهبرد غلطی است. اروپا نتوانسته به تعهدات خود پایبند باشد. به آنها گفته‌ایم و شش بار مکانیسم حل اختلاف در برجام را فعال شده است.

وی تاکید کرد: غذا و دارو با محدودیت جدی روبه‌رو شده، اما نافی مسئولیت دولت نیست، دولت با هر سختی، ولی با جدیت به دنبال رفع نیاز‌های مردم است؛ صبح ظفر نزدیک است و آمریکا نفس‌های آخر خود را در بُعد تحریمی علیه ایران می‌کشد.

خطیب‌زاده تصریح کرد: آمریکا با استفاده جنون آمیز از دلار علیه ارز‌های دیگر، تحریم‌ها و مکانیسم‌های مالی دنیا را بیدار کرده است و کشور‌های مختلف به فکر جایگزینی دلار افتاده و مکانیسم‌های جدید دیگری شکل گرفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه مواضع آمریکا به حد بدی از روان‌پریشی بیمارگونه رسیده است، اظهار کرد: ادعای کمک به ایران بسیار مضحک بوده و نه یک قدم، بلکه صد‌ها قدم علیه ملت ایران برداشته شده است. آنها نمایش خیالی به راه می‌اندازند و فردای آن روز اقدام بزرگی ضد منافع ایران انجام می‌دهند، الان آمریکا و دولت ترامپ براساس نظرسنجی‌ها بزرگترین دشمن ملت ایران و ملت‌های منطقه است.

رژیم آمریکا در خواب هم نمی‌دید در حوزه نفت شکست بخورد

وی تاکید کرد: فشار‌های حداکثری آمریکا علیه ملت ایران به نتیجه نرسیده است ایران نه تنها با یک کشور خاص بلکه با کشور‌های دیگر مسیر را جلو می‌برد. رژیم آمریکا در خواب هم نمی‌دید در حوزه نفت شکست بخورد.

خطیب زاده ادامه داد: جواب ما روشن است ما اصلا محاسبه نمی‌کنیم پاسخ ما به نفع کیست؛ ما آنچه را در چارچوب اصولی سیاست‌های دفاعی است انجام می‌دهیم. هر کسی با هر تحلیلی وارد حریم امنیت ما شود، سیلی خواهد خورد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: سیاست ایران حساب شده است و براساس این سیاست حساب شده عین الاسد را زدیم و براساس این سیاست آمریکا به تانکر‌های ایران نزدیک نشد. زبان ما زبان اقتدار است.

وی درباره برگزاری نشست آشتی گروه‌های فلسطینی در مسکو و احتمال برگزاری دور بعدی آن در تهران اظهار کرد: برگزاری نشست آشتی عاقلانه‌ترین کار است، از همه ظرفیت خود برای به نتیجه رسیدن این گفت‌وگو‌ها استفاده می‌کنیم و اگر وقت هم باشد، تلاش می‌کنیم آن نشست در تهران هم برگزار شود.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا