سیاست

منع قانونی برای ریاست جمهوری زنان نداریم

کارشناس مسائل سیاسی به صحبت‌های عباسعلی کدخدایی واکنش نشان داد.

 آرنا نیوز :: فریده غیرت در واکنش به صحبت‎‌های اخیر عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر اینکه شاید در آینده رئیس‌جمهور زن هم داشته باشیم و این موضوع منع قانونی ندارد؛ گفت: بله این مساله درست است که ما در این زمینه منع قانونی نداریم و تنها اختلاف نظر بر سر واژه رِجال سیاسی در قانون اساسی است.

او ادامه داد: با یک مطالعه در قانون اساسی می‌توان دریافت که اصلا قید مساله زن یا مرد بودن در آن مطرح نشده و واژه رجال سیاسی زنان را هم شامل می‌شود؛ بنابراین منعی در این زمینه وجود ندارد.

غیرت با اشاره به عدم تایید صلاحیت اعظم طالقانی در ابتدای انقلاب توسط شورای نگهبان، افزود: خانم اعظم طالقانی یک باز کاندیدا شدند که مخالفت هایی برای حضور او صورت گرفت؛ اما این مخالفت‌ها به سبب زن بودن او نبود. البته در این باره که واژه رجال سیاسی زنان را هم شامل می‌شود یا خیر تفاوت نظرهایی وجود دارد، اما ما معتقدیم که زن ها هم شامل این بند می‌شوند.

این فعال حقوقی کشورمان در پاسخ به این سوال که پس چرا تا به حال رئیس جمهور زن در کشور نداشتیم؟ گفت: اگر رئیس جمهور زن نداشتیم به این سبب است که داوطلبی هم در این زمینه نداشتیم و تلاشی هم در این باره انجام نشده است؛ ناگفته نماند که این موضوع ساده‌ای نیست و تمام جوانب امر باید سنجیده شود.

او خاطرنشان کرد: در حال حاضر ما فقط ۴ نفر نامزد ریاست جمهوری نداریم که بگوییم خانم‌ها داوطلب شده‌اند و کسی مانع آنها شده؛کما اینکه در حال حاضر اصلا کسی داوطلب این موضوع نشده است، ولی اگر داوطلب وجود داشته باشد باید به این موضوع توجه کرد که واژه رجال سیاسی صرفا شامل مردان نشده و خانم ها را هم شامل می‌شود.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا