سیاست
موضوعات داغ

الله‌کرم: لاریجانی یارقرضی اصلاح‌طلبان در 1400 می‌شود

تا انتخابات ریاست جمهوری یک سال دیگر زمان باقی است و اصلاح طلبان دست خود را خالی می بینند چراکه مهره های شان یکی پس از دیگری سوخته است بنابراین چاره ای ندارند که از اردوگاه رقیب مانند سال 96 یارگیری کنند.

‌به گزارش سرویس سیاسی آرنا ، تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: هم اکنون وارد گام دوم انقلاب شدیم و باید در حوزه تقینی، اجرایی و قضایی به حد بلوغ کافی رسیده باشیم بنابراین انتظار از رئیس جمهور 1400 بسیار زیاد خواهد بود. ما نیاز به فردی داریم که سکاندار حرکت انقلابی در گام دوم و اداره کننده دولت جوان و حزب الهی باشد.

به کانال تلگرام و پیج اینستاگرام آرنانیوز بپیوندید …  ⇒

تا انتخابات ریاست جمهوری یک سال دیگر زمان باقی است و اصلاح طلبان دست خود را خالی می بینند چراکه مهره های شان یکی پس از دیگری سوخته است بنابراین چاره ای ندارند که از اردوگاه رقیب مانند سال 96 یارگیری کنند. در این میان نام علی لاریجانی بسیار مطرح است. حسین الله کرم معتقد است «اصلاح طلبان دوباره یارقرضی می گیرند و لاریجانی هم این حمایت را می پذیرد».

مشروح گفتگوی نامه نیوز با حسین الله کرم را در ادامه بخوانید.

به نظر شما لاریجانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شود؟

– اولویت کنونی جامعه در تأمین معیشت طبقه ضعیف، بهبود روند عدالت اقتصادی-اجتماعی و جهش در تولید به منظور حل مشکلات اقتصادی ازجمله رشد بیکاری ،تورم افسار گسیخته، کنترل و هدایت نقدینگی و…می باشد. ازآنجا که رهبری نیز برآنها تاکید داشته اند،باید هریک ازاین اولویتها را با توانایی نامزدهای احتمالی جمهوری ۱۴۰۰ ازجمله آقای لاریجانی سنجید وبه این سوال پاسخ داد که آیا آقای لاریجانی توانایی به ثمر رساندن آنها را دارد؟

از سوی دیگر ما در جهانی متلاطم زندگی می کنیم که به شدت متاثر از رویدادهای مهم وزنجیره واری است که هم افزا ،تجمعی وافزایشی است ،بطوریکه نیاز جدی به افراد چندوجهی در رئوس اصلی قوای چندگانه هرکشور است، آیا به راستی آقای لاریجانی فردی استراتژیک آنهم برای اداره کشور انقلابی ایران اسلامی درسال 1400می باشد؟ ازسوی دیگر ایران اسلامی درحال گذار ازچهل سال اول انقلاب و شروع گام دوم انقلاب است لذا ما در ۱۴۰۰ نیاز به رئیس جمهور ی تکامل یافته ونه آزمایشی داریم که توان تامین زیرساخت های تمدن اسلامی را ازطریق جامعه سازی ودولت اسلامی سازی داریم فردی که بتواند سکاندار حرکت انقلابی دولت جوان وحزب اللهی باشد، آیا آقای لاریجانی آمادگی اجرای این پروسه و این امر خطیر را دارد؟

راستی اگر ریاست جمهوری دور دوم ترامپ اتفاق بیفتد، چه کسی یارای مقابله با اوست او در کدام تئوری میخواهدبازی کند آیا تئوری پسرک شجاع، مرد دیوانه ، تداوم واگذاری امتیازات برجامی یادر به آتش افکندن برجام عمل می کند.

البته می توان ارزیابی خودرا براساس دوقطبی های موجود نیز بررسی نمود، دراینصورت آقای لاریجانی شانس بیشتری در۱۴۰۰ خواهدداشت. بهرحال هریک از مطالب فوق در حکمرانی انقلابی قابل بررسی می باشد.

اصلاح طلبان حاضرند آقای لاریجانی را به عنوان یار قرضی بپذیرند؟

-بله این امکان وجود دارد. زیرا رویکرد جدید اصلاح طلبان با سخنان آقای خاتمی در بنیاد باران تحت عنوان «آشتی ملی» این امکان را از اصلاح طلبان سلب ودر اختیار افرادی مثل آقایان ناطق نوری و لاریجانی قرار داد. رویکرد اشتباه رئیس دولت موسوم به اصلاحات در بازتولید اغتشاشات دی 96 و آبان 98 وترغیب مردم به آن، به نوعی عبور از اپوزیسیون قانونی محسوب گردید.

حال آنکه رئیس دولت اصلاحات باید آن اغتشاشات را تقبیح و از نظام درباره حوادث سال 88 عذرخواهی می نمود. از آنجا که این وضعیت صورت نگرفت و عبور از اپوزیسیون قانونی انجام شد، اصلاح طلبان در سال 1400 چاره ای جز حمایت از این نوع از آقایان را ندارند و آقای لاریجانی نیز این حمایت را خواهد پذیرفت. بر همین اساس از حالا اصلاح طلبان مطرح کرده اند که آقای لاریجانی نیز مثل آقای ناطق نوری اصلاح طلب شده و… تا بستر برای یارگیری از اردوگاه اصولگرایان سنتی فراهم شود.

آقای لاریجانی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی وارد دولت می شود یا در یک سال تا ریاست جمهوری گوشه نشینی اختیار می کند؟
-آقای لاریجانی این گونه امور را نمی پذیرد، درحالیکه اینجانب معتقدم بهتر است ایشان در جایگاه دبیر شورای عالی امنیت ملی یا هر منصب دیگری وارد وارد دولت کنونی شود تا شاید مقداری از این همه ناکارآمدی ها بکاهد.البته برخی معتقدند جایگاه ایشان طی۱۲ سال گذشته خصوصا در حمایت از دولت ، پذیرش نوع خسارت آفرین فرجام، اف ای تی اف و…در به وجود آوردن ناکارآمدی های موجود موثر بوده است.

به نظر شما رابطه مجلس یازدهم و دولت روحانی به کجا می رسد، آیا سونامی استیضاح وزرا را خواهیم داشت؟ آیا دولت از نصاب می افتد؟
-ناکارآمدی کنونی ناشی از استراتژی دولت به بیرون از مرزها با رویکرد پذیرش کدخدا، موجب اشکالات زیادی همچون مشکلات معیشتی، تورم افسارگسیخته، گسترش بی حد نقدینگی و…در کشور شده است به همین خاطر نیز دولت بخاطر ناکامی در این رویکرد تئوریک، چندین مرتبه در حوزه گرانی وبیکاری و عدم عدالت رکوردزنی کرد. اما اینجانب معتقدم مجلس در شکل دیگری غیر از استیضاح در مردمسالاری دینی مشارکتی می تواند به رفع برخی از مشکلات گسترده کنونی بپردازد و برخی دیگر را اصلاح نماید.

مهمترین تغییر باید سریعا در رویکرد دولت به غرب و به طور مشخص به آمریکا صورت گیرد و همکاری با کشورهای تحریمی جایگزین آن شود ضمنا دولت باید طی یک سال باقی مانده اشتباهات گذشته خودش را با تغییر رویکرد به توانمندیهای داخل جبران کند و مجلس نیز باید با تصویب قوانین و نظارت های مستمر هدایت گر این تغییر رویکرد باشد.

اما اگر آن دو روش جواب نداد، مجلس باید به سمت اجماع با دولت برود و رایزنی هایی انجام دهد تا عناصر شطرنج سیاست کنونی دولت بدون استفاده از راهکار استیضاح تغییر کنند.دراین وضع امیداست با اجماع طرفین ناشی از درک تصمیم رای ملت به مجلس انقلابی ،امکان ازدست رفتن زمان برای استیضاح و خروج دولت از حدنصاب جلوگیری گردد.بی تردید بی توجهی به اینها خسارت زیادی درپی خواهد داشت زیرا مجلس ناچار به استیضاح و… می گردد.

روحانی در مجلس یازدهم استیضاح می شود؟

-گرچه در حکمران انقلابی سریعترین کار استیضاح و برکناری دولت آقای روحانی است تا مرهمی بر مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم بگذارد و به ناکارآمدی های دولت پایان دهد. اما این اقدام در وضعیت کنونی کمتر قابل اجراست.

در وضعیت کنونی غربی ها تبلیغ می کنند که ناکارآمدی در ایران براساس شکاف حاکمیت-دولت رقم خورده است، همان شکافی که منجر به عزل بنی صدر شد. اینجانب معتقدم در این صورت ما نباید در پازل غربی ها بازی کنیم.

راهکار جایگزین استیضاح روحانی این است که کارها بین دولت و مجلس براساس اجماع دنبال شود و فضای تفکر انقلابی در مجلس نیز باید بکوشد با وضع قوانین ونظارت دقیق دولت کنونی را به سمت نگاه مقاومتی و توجه به رویکرد استفاده از توانمندیهای داخلی هدایت کند.

به هر حال کشور ما در تلاطم های جدی قرار دارد، اگر مجلس بتواند اولویت برقراری عدالت اقتصادی-اجتماعی را در یک اجماع با دولت کنونی به نتیجه برساند و مشکلات معیشتی طبقات ضعیف تا اندازه ای برطرف شود و سرریز جهش تولید را به سوی عدالت هدایت کند ،این عدالت حاکم شده طاقت مردم را نسبت به تحمل مشکلات ومبارزه با آمریکا تا اندازه زیادی بالا خواهد برد.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا