سیاست

تخت‌روانچی: آمریکا حقوق بین‌الملل را به سخره گرفته است

نماینده ایران در سازمان ملل متحد گفت: آمریکا با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و تهدید سایر کشورها، حقوق بین‌الملل را به سخره گرفته است

نماینده ایران در سازمان ملل متحد گفت: آمریکا با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و تهدید سایر کشورها، حقوق بین‌الملل را به سخره گرفته است.

به گزارش سرویس سیاسی آرنا ، مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در نشست مجازی و غیررسمی شورای امنیت، به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم در اروپا، اظهار داشت: چندجانبه گرایی با چالش‌های متعددی مواجه شده و لازمه رفع آن‌ها تقویت حاکمیت قانون، همکاری بین‌المللی و تعامل است.

• به کانال تلگرام و پیج اینستاگرام آرنانیوز بپیوندید …  ⇒

وی با اشاره به درس‌هایی که می‌بایست از تجربه تلخ جنگ جهانی دوم گرفت، افزود: یکی از مثال‌های زنده استهزای سیستماتیک حقوق بین الملل، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت توسط آمریکا و تهدیدات بی‌شرمانه علیه سایر کشورها برای نقض این قطعنامه و یا مواجهه با اقدامات تنبیهی است.

نماینده ایران در سازمان ملل با یادآوری این نکته که سازمان ملل با هدف ایجاد مرکزی برای هماهنگی اقدامات کشورها و حل مشکلات جهانی تأسیس شده است، گفت: سیاست‌ها و اقدامات برخی کشورها مانند آمریکا که قوانین و مقررات بین‌المللی را نقض می‌کند و سیاست خارجی آن به استفاده از ابزارهای غیرانسانی نظیر تحریم‌های یکجانبه معتاد شده است، اعتبار این سازمان و حاکمیت قانون را تضعیف کرده است.

تخت روانچی با انتقاد از رهیافت آمریکا در خروج از سازمان‌ها و توافقات بین‌المللی، از جمله خروج غیرقانونی آن از برجام و نیز نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، تاکید کرد: اینگونه سیاست‌ها، چندجانبه گرایی را با چالش مواجه کرده و منافع جمعی کشورهای جهان را در معرض خطر قرار داده است و به همین علت، دنیا باید تلاش کند حاکمیت قانون، جایگزین سیاست قدرت و همکاری، جایگزین تقابل شود.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا