سیاست

فاضل میبدی: وقت آن است که بخشی از پول مردم به آنان بازگردانده شود

محمد تقی فاضل میبدی، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم گفت: «مساله اصلی کمک به اقشارآسیب پذیر است و به نظر من دولت کار درستی می‌کند که این وام را اختصاص داده زیرا در این موقعیت‌‌ ده‌ها هزارنفر شغل و درآمد خود را از دست داده و به نان شب محتاج هستند

به گزارش آرنا ، فاضل میبدی گفت: « اگر دولت کمک بلاعوض کند هم در واقع کمک بلاعوض نکرده است. دلیلش این است که اساسا به خاطر سوءمدیریت اقتصادی در کشور پول از جیب مردم کشیده شده و به جاهای دیگر رفته است و هر کمکی در واقع پول خود مردم است که به آنان بازگردانده می‌شود».

محمد تقی فاضل میبدی، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم گفت: «مساله اصلی کمک به اقشارآسیب پذیر است و به نظر من دولت کار درستی می‌کند که این وام را اختصاص داده زیرا در این موقعیت‌‌ ده‌ها هزارنفر شغل و درآمد خود را از دست داده و به نان شب محتاج هستند. به نظر من اگر دولت واقعا این پول را درست تنظیم کند و به افرادی که نیاز دارند، بدهد اقدام قابل ستایشی انجام داده است».

وی درباره سودی که دولت قرار بود در ازای این وام اخذ کند و برخی از علما آن ربا خوانده بودند، گفت: «در این بخش دو نکته مطرح است. اول بحث ربا بودن که من شخصا با آن مخالف هستم.

سودی که در کشور ما در بانک‌ها رد و بدل می‌شود با آن ربا که در قرآن حرام است، خیلی فرق دارد. آن ربا این بود در صدر اسلام بهم پول قرض می‌داند و فرد میخواست به کسی پول داده ارزش اضافه بگیرد تا بدون کار کردن درآمد داشته باشد، تورم هم آن زمان وجود نداشت و این سود ربا و حرام بود.

اما سودی که امروزه در بانک‌ها بین مشتری و بانک رد و بدل می‌شود حکم دیگری دارد. چه سودی که بانک می‌دهد و چه سودی که بانک می‌گیرد. این سود بر اساس تورم سالیانه است و اسم آن بهره و ربا نیست.

این کاهش ارزش پول است. شما امسال یک میلیون به بانک بدهید و سال دیگر پس بگیرید حتما 40 درصد آن پریده است. بر این اساس فکر میکنم که این ربا نیست».

منتی سر مردم نیست

فاضل میبدی گفت: «من فکر می‌کنم که اگر دولت کمک بلاعوض کند هم در واقع کمک بلاعوض نکرده است. دلیلش این است که اساسا به خاطر سوءمدیریت اقتصادی در کشور پول از جیب مردم کشیده شده و به جاهای دیگر رفته است به این معنا که فرضا اگر پنج میلیون تومان ارث به کسی برسد و در بانک یا هرجا بگذارد سال بعد ارزش چهار میلیون تومان را خواهد داشت.

این یک میلیون تومان را که دزد نبرده است! این کاهش ارزش به خاطر سوءعملکرد دولت و کشور است لذا دولت ضامن است و خودش باعث کاهش ارزش پول ما شده است پس باید جواب دهد.

حالا اگر در این شرایط یک میلیون به مردم کمک کند در واقع دارد پول خودشان را پس‌می‌دهد. این قشر آسیب پذیر است از بس در این کشور تورم را تحمل کرده که اکنون دیگر توان ندارد.

افزایش چند برابری نرخ دلار و قیمت‌ها به پولدارها که صدمه نمی‌زند، این قشر آسیب‌پذیر است که خسارات را متحمل می‌شود. باعث این خسارت‌ها نیز حاکمیت کشور – حاکمیت به طور کلی نه فقط وزیر اقتصاد – است لذا اکنون باید دولت بلاعوض و بدون هیچ منتی به مردم کمک کند».

وی با تاکید بر اینکه «وضعیت اقتصادی کشور نباید اینطور باشد» گفت: «دلیل این وضعیت تحریم باشد یا هر چیز دیگری فرق ندارد. بالاخره یک سر تقصیر ما بوده‌ایم که اقتصاد کشور را به اینجا کشانده‌ایم.

بنابراین کمک به مردم در این وضعیت حتما باید بلاعوض باشد و منتی هم بر سر مردم نیست زیرا سوءمدیرتی اقتصادی موجب کاهش ارزش پول مردم و افزایش تورم بوده است و الان وقت آن است که بخشی از پول مردم به آنان برگردانده شود».


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا