سیاستویژه ها

اختلاف پمپئو و نمایندگان مجلس آمریکا بر سر عین الاسد

با وجود اصرار اعضای مجلس نمایندگان آمریکا، وزیر امور خارجه این کشور که در جمع قانون‌گذاران آمریکایی حاضر شده بود، از عذرخواهی به خطر کوچک‌نمایی آسیب‌های وارد شده به نظامیان این کشور در پی حمله انتقام‌جویانه ایران به پایگاه عین الاسد خودداری کرد.

به گزارش سی.ان.ان، مایک پمئو وزیر امور خارجه آمریکا که روز گذشته در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا حاضر شده بود تا توضیحاتی درباره اقدام اخیر دولت این کشور در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی ارائه دهد، از عذرخواهی از جانب دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا خودداری کرد که با اظهاراتش شدت و جدیت آسیب‌های مغزی کارکنان نظامی آمریکا را در پی حمله انتقام‌جویانه سپاه پاسداران ایران به پایگاه آمریکا در عین‌الاسد عراق کوچک‌نمایی کرده بود.

برد شرمن، نماینده آمریکایی در این جلسه گفت: آقای پمپئو آیا می‌خواهید که از فرصت استفاده کنید؟ یک سوال آری یا نه است. آیا می‌خواهید که امروز و در این جا از کارکنانی که جراحاتشان را بی‌اهمیت جلوه دادید عذرخواهی کنید؟

وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ گفت که هیچ‌گاه هیچ گونه جراحتی را بی‌اهمیت جلوه نداده است؛ از این رو، شرمن پرسید که آیا مایل است از جانب دولتی که در آن خدمت می‌کند عذرخواهی کند.

پس از حمله موشکی سپاه به عین الاسد، ترامپ شدت آسیب‌های وارده به نظامیان آمریکایی در اثر این حمله را کتمان کرده و آن را «سردرد» خوانده بود که بعدها با مشخص شدن ابعاد این آسیب‌ها، انتقادهای زیادی را علیه ترامپ و دولتش برانگیخت.

پمپئو در ادامه این باره گفت: ما برای جان هر یک از کارکنان نظامی آمریکایی ارزش زیادی قائلیم. دلیل تمامی سیاست‌هایی که در ایران به کار گرفته‌ایم همین است.

پنتاگون و رئیس جمهور آمریکا ابتدا گفتند که هیچ یک از نظامیان آمریکایی در این حمله ایران نه آسیب دیده و نه کشته شده‌اند. حدود دو هفته بعد، فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا اعلام کرد که ۱۱ تن از نظامیان با علایم وارد آمدن آسیب‌هایی به مغز در اثر حمله تحت درمان قرار گرفته‌اند.

تعداد نظامیانی که این علایم در آن‌ها تشخیص داده می‌شد، هفته به هفته افزایش می‌یافت.

در اوایل ماه فوریه، پنتاگون تایید کرد که در بیش از ۱۰۰ تن از نظامیان آمریکایی علایم آسیب به مغز تشخیص داده شده است.

نمایندگان آمریکایی همچنین از پمپئو و دولت آمریکا به خاطر عدم ارائه اسناد و شواهدی که ادعایشان را برای به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی توجیه کند، انتقاد کردند.

بر اساس این گزارش، جلسه عصر جمعه در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا برای بررسی ترور سردار سردار سلیمانی در دی ماه سال جاری برگزارش شد. ادعای ترامپ و پمپئو که به عنوان توجیهی برای این اقدام ارائه می‌شد این بود که سردار سلیمانی تهدیدی قریب‌الوقوع متوجه منافع و شهروندان آمریکا در منطقه کرده بود.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا