سیاستویژه ها

مأموران مرزبانی آمریکا موظف به بازجویی از مسافران ایرانی شدند

یک رسانه کانادایی گزارش داده دولت آمریکا در اقدامی غیراخلاقی و احتمالاً غیرقانونی به مأموران مرزی خود دستور داده مسافران ایرانی را صرفاً بر اساس ملیت آنها بازداشت و مورد بازجویی قرار دهند.

یک رسانه کانادایی جزئیات تازه‌ای از دستور دولت آمریکا به گذرگاه‌های مرزی برای بازداشت مسافران متولد ایران و بازجویی از آنها فاش کرده است.

پایگاه «سی‌بی‌سی» امروز (پنجشنبه) نوشته به مرزبانان آمریکا که در گذرگاه‌های مرزی آمریکا-کانادا مشغول کارند دستور داده شده مسافران متولد ایران را بازداشت کرده و مورد بازجویی قرار دهند.

سی‌بی‌سی به ایمیلی استناد کرده که مربوط به یک مأمور مرزبان آمریکایی است و به دست این رسانه رسیده است.

پیشتر رسانه‌ها گزارش داده بودند نزدیک به ۲۰۰ نفر از مسافرانی که اصالت ایرانی داشته‌اند در روز ۴ ژانویه (۱۴ دی‌ماه) در یک گذرگاه مرزی در منطقه «بلاین» در واشنگتن بازداشت شده و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

بازداشت این مسافران یک روز بعد از ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد و شماری از همراهان ایشان صورت گرفت.

اداره گمرک و مرزبانی آمریکا بازداشت مسافران ایرانی در گذرگاه مرزی بلاین را تکذیب کرده و مدعی شده تأخیرها در عبور و مرز مسافران به دلیل شلوغی‌های مربوط به آغاز سال نو میلادی بوده است.

این ادعای نهاد آمریکایی در ایمیلی که یک مرزبان آمریکایی برای «لن ساوندرز»، وکیل امور مهاجرت در بلاین ارسال کرده و به رویت سی‌بی‌اس رسیده به چالش کشیده شده است.

ساوندرز ایمیل این مأمور را برای «سی‌بی‌سی» ارسال کرده اما از این رسانه خواسته نام او برای جلوگیری از تبعاتی که ممکن است برای او داشته باشد فاش نشود.

در آن ایمیل آمده دفتر اداره مرزبانی آمریکا در سیاتل- که مسائل مربوط به مرز کانادا و آمریکا در حیطه وظایفش است- از مأموران مرزبانی خواسته مسافران متولد ایران را بازداشت کرده و از آنها سوالاتی درباره مسائل تروریستی بپرسند.

این مأمور گفته تنها دلیل بازداشت و بازجویی از مسافران ایرانی، ملیت آنها بوده است. وی این اقدام را به شدت غیراخلاقی و احتمالاً غیرقانونی توصیف کرده است.

وی در ایمیل خود خطاب به ساوندرز همچنین نوشته که بازداشت مسافران متولد ایران، پس از آنکه اخبار مربوط به این موضوع در رسانه‌ها درج شد، متوقف شده است.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا