سیاستویژه ها

درخواست برایان هوک از اروپا درباره برنامه موشکی ایران

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران شامگاه سه‌شنبه خواستار افزایش فشار کشورهای اروپایی روی برنامه موشکی ایران شد.

«برایان هوک»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران شامگاه سه‌شنبه خواستار افزایش فشار کشورهای اروپایی روی برنامه موشکی ایران شد.

هوک با متهم کردن ایران به نقش‌آفرینی در حمله موشکی چند ماه پیش به میادین نفتی عربستان سعودی، گفت: «بعد از حمله اخیر به میادین نفت سعودی، اروپا درک می‌کند که باید در موضوع موشک‌ها جدی‌ باشیم.»

بعد از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت‌ماه سال گذشته، کشورهای اروپایی علی‌رغم محکوم کردن لفظی آن عملاً با سیاست‌های واشنگتن علیه ایران همراهی کرده‌اند. این کشورها همچنین اقدامی برای عملی کردن وعده‌های خود جهت جبران خروج آمریکا از برجام صورت نداده‌اند.

سه کشور اروپایی روز ۱ مهرماه همنوایی با سیاست‌های آمریکا را علنی‌تر کرده و هماهنگ با دولت «دونالد ترامپ» از لزوم ایجاد تغییرات جدید در برجام سخن گفتند. انگلیس، آلمان و فرانسه در این بیانیه از ایران خواستند وارد چارچوب مذاکرات «طولانی‌مدت» بر سر برنامه هسته‌ای، مسائل منطقه‌ای و برنامه موشکی شود.

برایان هوک که در نشست لابی موسوم به «بنیاد دفاع از دموکراسی» صحبت می‌کرد بار دیگر به بیان سخنان مداخله‌جویانه درباره اغتشاشات اخیر در ایران پرداخت.

هوک گفت آمریکا خواستار آزادی تمامی کسانی است که «در جریان اعتراضات» بازداشت شده‌اند. وی اضافه کرد: «کارزار فشار حداکثری ما ادامه خواهد یافت.»

نماینده ویژه دولت ترامپ بار دیگر از خروج آمریکا از برجام که یک توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد است دفاع کرد. او گفت: «خروج از برجام اهرم فشاری در اختیار ما قرار می‌دهد تا از تبدیل شدن ایران به یک کشور هسته‌ای جلوگیری کنیم.»

هوک همچنین بار دیگر با بیان این ادعای اثبات‌نشده که ایران عامل حمله به تأسیسات نفت عربستان سعودی بوده گفت: «مسئله فقط به آمریکا و ایران مربوط نمی‌شود. وقتی ایران به بزرگترین تأسیسات نفت در عربستان سعودی حمله می‌کند مشکلی جهانی وجود دارد که نیازمند پاسخ بین‌المللی است.»

ساعتی بعد از این ادعاهای هوک، بلومبرگ اعلام کرد به گزارشی از سازمان ملل دست یافته که در آن محققان این سازمان بین‌المللی گفته‌اند نمی‌توانند ادعاهای واشنگتن و ریاض درباره دخالت ایران در حمله به تأسیسات نفت سعودی در ماه سپتامبر را تأیید کنند.

او گفت که آینده ایران توسط مردم این کشور تعیین خواهد شد نه ایالات متحده آمریکا.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا