اقتصادبرگزیده ها

جهش صادرات نفت ایران

گزارش شرکت معتبر «تانکرترکرز» از دورزدن تحریم های نفتی نشان می دهد صادرات نفت ایران به یک میلیون بشکه در روز رسیده است.

در حالی که برخی منابع از افت صادرات نفت کشور به کمتر از 500 هزار بشکه در روز خبر می دادند، یک شرکت معتبر ردیابی تانکرهای نفتی در گزارشی ضمن اشاره به موفقیت ایران در دورزدن تحریم های نفتی، جزئیاتی درباره صادرات یک میلیون بشکه ای نفت ایران منتشر کرد. اطلاعات تازه منتشر شده از سوی وب سایت شرکت ردیابی تانکرهای نفتی (Tankertrackers) نشان می‌دهد که به رغم تحریم‌های گسترده آمریکا علیه ایران، هم اکنون تهران توانسته است به آمار صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت خام به بازار جهانی دست یابد. بر این اساس، مقداری از نفت صادراتی نیز به معامله گران نفتی تحویل داده می شود که به راحتی قابل شناسایی نیستند. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از Intellinews؛ با توجه به اطلاعاتی که این شرکت از ماهواره‌‌های رصد تانکر‌های نفتی دریافت کرده است، نوشت: فعالیت تانکر‌های انتقال نفت خام ایران در ماه ژانویه 2020 نشانگر صادرات روزانه حدود یک میلیون بشکه نفت است. سمیر مدنی، یکی از بنیان گذاران تانکرترکرز می‌گوید که ایرانی ها و شرکت های خارجی، نفت خام ایران را به مقاصد مختلفی از جمله شرق آسیا و دریای مدیترانه صادر می‌کنند. بازگشت قدرتمندانه صادرات نفت خام ایران در طول ژانویه سال جاری صورت گرفته که دو برابر شدن صادرات نفت خام ایران تا رقم یک میلیون بشکه در روز را نشان می‌دهد.
بر اساس این گزارش، بین 7 تا 10 درصد از این نفت در روزها و هفته‌های آینده از طریق کانال سوئز به سوریه می‌رسد و بقیه به شرق دور می‌رود یا به معامله‌گران نفتی تحویل می‌شود.
گفتنی است پیشتر برخی منابع مثل رویترز، میزان صادرات نفت کشورمان را کمتر از نیم میلیون بشکه در روز گزارش کرده بودند. مقامات داخلی از اظهار نظر در این خصوص خودداری می کنند. وزیر نفت به تازگی در خصوص اعلام آمار میزان صادرات نفت با اشاره به وضعیت جنگی کشور و سوءاستفاده دشمنان از اطلاعات گفته بود که نباید انتظار داشت وزارت نفت اعداد و ارقامی اعلام کند.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا