اقتصادبرگزیده ها

احتمال آزادسازی خرید و فروش مسکن ملی تا 2 سال آینده

در شرایطی که برخی خبرها از خرید و فروش کد رهگیری برای ثبت نام طرح ملی مسکن حکایت دارد، معاون وزیر راه گفت: احتمال آزادسازی خرید و فروش مسکن ملی در سال های آینده و پس از این که متقاضی امکان انتخاب واحد را داشته باشد، وجود دارد.

اوایل دی ماه بود که برخی رسانه ها از خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن خبر دادند که گاه نرخ آن به 150 میلیون تومان هم می رسید. همان زمان، وزیر راه با واکنش شدید درباره این موضوع، هشدار داد که این کار تخلف بوده، اساساً امتیاز مذکور قابل معامله نیست و حتی ممکن است به حذف فرد متخلف از سامانه مسکن ملی بینجامد. با این حال، هنوز این ابهام وجود داشت که دولت چگونه می خواهد جلوی خرید و فروش واحدهای مسکن ملی را بگیرد؟ چرا که در دوره قبل، واحدهای مسکن مهر نیز به رغم وجود چنین ممنوعیتی، در نهایت قابل خرید و فروش شدند.دیروز معاون وزیر راه توضیحاتی داد که نشان می دهد احتمال آزادسازی خرید و فروش این واحدها – نه کدهای رهگیری- در آینده وجود دارد. به گزارش خبرگزاری مهر، محمود محمودزاده درباره ممنوعیت فروش امتیاز مسکن ملی گفت: علت این ممنوعیت این است که هنوز چیزی واگذار نشده که متقاضیان بخواهند آن را خرید و فروش کنند. ممکن است با تجربه‌ای که در ممنوعیت فروش امتیاز مسکن مهر وجود داشت و سبب شد بازار سیاه برای آن ایجاد شود، پس از آن که ساخت واحدهای مسکن ملی به یک مرحله‌ای برسد که متقاضی امکان انتخاب واحد داشته باشد، خرید و فروش آن را آزاد کنیم. اما این موضوع بیش از یک سال و نیم زمان می‌برد.
وی خاطرنشان کرد: آن چه اکنون خرید و فروش می‌شود، کد رهگیری ثبت نام این طرح است که هیچ ارزشی ندارد و چه بسا ممکن است ثبت نام کننده، صلاحیت دریافت مسکن در این طرح را نداشته باشد و درخواست وی رد شود. به این ترتیب پولی که خریدار بابت دریافت کد رهگیری به ثبت نام کننده پرداخت کرده، از بین می‌رود.

بیش از 17 درصد مسکن ملی، مشارکتی است
معاون وزیر راه در بخش دیگری از سخنان خود، درباره اظهارات رئیس جمهور در مجمع عمومی بانک مرکزی که خواستار واگذاری رایگان اراضی دولتی به سازندگان برای ساخت مسکن شده بود، گفت: این سخنان رئیس جمهور در خصوص پروژه‌های مشارکتی است؛ نظر رئیس جمهور این است که اول زمین به رایگان به انبوه سازان داده شود سپس سهم دولت به شکل واحد مسکونی از سازنده بازپس گرفته شود. وی افزود: وزارت راه و شهرسازی نیز در بخشی از پروژه‌های مسکن ملی به این صورت عمل کرده که به پروژه‌های مشارکتی مشهور است. به گفته محمودزاده 70 هزار واحد (از مجموع 400 هزار واحد) مسکن ملی، مشارکتی است و کار ساخت 40 هزار واحد آن آغاز شده است.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا