اقتصادویژه ها

واکنش بازار جهانی ارز به استیضاح ترامپ

در معاملات امروز بازارهای ارز، پس از رای به استیضاح ترامپ در کنگره، دلار شروع به ریزش کرد و با ۰.۰۶ درصد کاهش در مقایسه با روز قبل و در سطح ۹۶.۹۰ واحد بسته شد.

به دنبال موافقت کنگره با استیضاح ترامپ، دلار پس از دو صعود متوالی نزولی شد.
به گزارش سی‌ان‌بی‌سی؛ همان‌طور که انتظار می رفت معاملات بازارهای ارز کاملا تحت تاثیر جلسه استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به اتهام سوءاستفاده از قدرت و کارشکنی در کار کنگره قرار گرفت؛ به گونه‌ای که تا پیش از آغاز رای‌گیری، فضای معاملات کاملا آرام بود و پس از رای به استیضاح، دلار شروع به ریزش کرد.
با تصویب طرح استیضاح در مجلس نمایندگان، اکنون دونالد ترامپ به سومین رئیس‌جمهور تاریخ این کشور تبدیل می‌شود که باید در سنا حضور یابد. بند نخست قطعنامه استیضاح با ۲۳۰ رای مثبت در برابر ۱۹۷ رای منفی و بند دوم با ۲۲۹ رای مثبت و ۱۹۸ رای منفی به تصویب نمایندگان کنگره رسید و در صورتی که دو سوم سناتورها نیز به استیضاح رای دهند، ترامپ عزل خواهد شد.
رای‌گیری در این خصوص احتمالا در ماه ژانویه برگزار خواهد شد. کارشناسان اقتصادی بانک ملی نیوزلند در یادداشتی نوشتند: تقریبا غیرممکن است که سناتورهای جمهوری خواه با دست خود به عزل هم حزبی خود از ریاست جمهوری رای دهند.
ترامپ در واکنش به این اقدام کنگره در پیامی توئیتری نوشت: در نهایت، اتفاقی رخ نداد.
وی همچنین با لحنی تمسخر آمیز گفت: تک‌تک جمهوری‌خواهان به ما رای دادند و حتی یک رای جمهوری‌خواه را از دست ندادیم؛ ضمن اینکه سه دموکرات هم به نفع ما رای دادند.
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، با ۰.۰۶ درصد کاهش در مقایسه با روز قبل و در سطح ۹۶.۹۰ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۲ دلار اعلام شد.
از سوی دیگر به نظر می رسد که اروپا به جز برگزیت، اکنون باید نگران مساله دیگری باشد. رابرت لایت هایزر، وزیر بازرگانی آمریکا گفته است که شاید این کشور تعرفه بر واردات محصولات اروپایی را افزایش دهد. در شرایطی که اقتصادهای اروپایی پیش از این نیز با بحران رشد اقتصادی مواجه شده و رشد اقتصادی کشورهای بزرگ مثل آلمان، انگلیس و ایتالیا در محدوده صفر درصد قرار گرفته است، یک جنگ تجاری آن هم در زمان برگزیت می تواند آخرین چیزی باشد که اروپایی خواستار آن هستند.
در آخرین دور از معاملات، پوند با کاهش محسوس ۰.۱۵ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۰۸۹ دلار مبادله شد. یورو نیز ۰.۰۷ درصد عقب نشست و به ۱.۱۱۲۷ دلار رسید. همچنین هر دلار آمریکا به ۱.۳۱۱۵ دلار کانادا کاهش یافت. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۵۵۲ دلار سنگاپور مبادله شد.
ری آتریل، استراتژیست ارزی در بانک ملی استرالیا گفت: شواهد نشان می‌دهد که آلمان در حال خروج تدریجی از رکود است اما نه به قدری که به تنهایی برای نجات منطقه یورو کافی باشد.
همچنین تحولات انگلیس نشان می‌دهد که احتمالا موضع لندن در برابر بروکسل به دنبال پیروزی تاریخی محافظه کاران در انتخابات سخت‌تر خواهد شد و انگلیس خواهان گرفتن امتیازات بیشتری از اتحادیه اروپا در خصوص توافقات تجاری، بانکی و گمرکی خواهد شد.
آدام کول، کارشناس ارشد مسائل ارزی در موسسه ” آر‌بی‌سی کپیتال مارکتس” گفت: هنوز نا اطمینانی‌هایی زیادی در خصوص آینده روابط انگلیس و اتحادیه اروپا وجود دارد و نمی‌توان با قطعیت پیش‌بینی کرد که چه اتفاقی در نهایت رخ خواهد داد.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۰۰۵ درصد کاهش به ۱۰۹.۵۷۵ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای۱.۴۵۳۲ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۰۳۴ یوان چین اعلام شد.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا