اقتصادبرگزیده ها

پرداخت مشروط یارانه بنزینی به دهک هشتمی ها

وزارت کار در حالی پیش نویس آیین نامه «نحوه شناسایی خانوارهای مشمول دریافت حمایت معیشتی و سایر یارانه های دولت» را برای بررسی به هیئت دولت ارائه کرده است که مفاد این آیین نامه نشان می دهد امکان تخصیص یارانه به دهک هشتم به صورت مشروط نیز فراهم شده است. این آیین نامه شباهت زیادی با آن چه پیشتر دولت درباره شناسایی خانوارهای غیرنیازمند یارانه بنزینی اعلام کرده بود، دارد.بر این اساس، بسته حمایت معیشتی به خانوارهایی که مجموع درآمد اعضای آن ها از میزان جدول زیر بیشتر باشد یا دارای یکی از شرایط ذکر شده در ادامه جدول باشند، تعلق نمی گیرد:

سایر شرایط:
-خانوارهایی که دارای واحد مسکونی، شغل و خودرو به طور «همزمان» هستند یا خانوارهایی که دارای دو واحد ملکی هستند.-خانوارهایی که ارزش ملک آن ها در تهران و کلان شهرها 12 میلیارد ریال و در دیگر شهرستان ها 9 میلیارد ریال باشد.-خانوارهایی که دارای خودروی سواری به ارزش بیش از 3 میلیارد ریال یا خودروی عمومی با ارزش بیش از 4 میلیارد ریال باشند.-کارفرمایانی که بیش از 3 بیمه پرداز دارند.-خانوارهایی که بیش از 3 سفر خارجی غیر زیارتی داشته اند.-گیرندگان تسهیلات بانکی جمعاً به مبلغ بیش از 3 میلیارد ریال که در حال بازپرداخت اقساط باشند.

فرایند رسیدگی به اعتراض لب مرزی ها
با این حال، پیش نویس یادشده، دستورالعمل خاصی را برای معترضان به دریافت نکردن بسته، به ویژه آن هایی که وضع درآمدی آن‌ها لب مرزی است، در نظر گرفته است. بدین صورت که وزارت رفاه مکلف است ظرف مدت 30 روز از تاریخ وصول اعتراض خانوارهای متقاضی دریافت بسته معیشتی به بررسی موضوع اقدام کند.بر این اساس، در صورتی که بر اساس نتیجه بررسی، خانوار متقاضی در دهک هشتم (با توجه به جدول زیر) قرار گیرد، پس از گرفتن رضایت نامه الکترونیکی لازم از متقاضی، نسبت به پرداخت بسته معیشتی به وی اقدام می شود. طبق جدول معرفی شده در این آیین نامه، دهک هشتم برای خانوارهای چهار نفره، به خانوارهایی گفته می شود که هزینه های ماهانه شان تا سقف 6 میلیون و 800 هزار تومان باشد. این آیین نامه می افزاید: چنان چه در اثر بررسی مجدد وزارت، عدم شمول متقاضی محرز شود، پرداخت قطع خواهد شد.از سوی دیگر اما آن دسته از معترضانی که پس از اعتراض معلوم شود دردهک نهم یا دهم قرار دارند، مراتب عدم شمول به آن ها اعلام می‌شود. با این حال، متقاضی می تواند در صورت گذشت حداقل شش ماه از تاریخ اعلام وزارت و تغییر در وضعیت اقتصادی خانواده، برای ارائه درخواست بررسی مجدد اقدام کند. چرا که این آیین نامه وزارت رفاه را مکلف کرده است تا به منظور توزیع عادلانه و جلوگیری از تبعیض میان خانوارهای دریافت کننده یا متقاضی یارانه، وضعیت وسع خانوارها را در مقاطع زمانی شش ماهه پایش و به روز رسانی کند.به گزارش خراسان به نظر می رسد دهک هشتم به این دلیل و به صورت مشروط، مشمول رسیدگی برای برقراری یارانه معیشتی شده اند تا ضریب خطای طرح هر چه کمتر شود. بدین ترتیب و در مجموع مشاهده می شود که ملاک های درآمدی، هزینه ای و نیز دارایی به طور همزمان در این باره به کار گرفته می شوند.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا