×

منوی اصلی

.....

true
true

سرخط اخبار

true
    امروز  دوشنبه - ۵ اسفند - ۱۳۹۸  
false
true
آمارهای عجیب هزینه سرانه مصرف سیگار در کشور

بررسی جزییات طرح هزینه درآمد خانوارهای شهری و روستایی مرکز آمار ایران، نشان می‌دهد که اقشار محروم‌ تمایل بیشتری به استفاده از سیگارهای داخلی دارند، این در حالی است که اقشار مرفه، مشتری ثابت سیگارهای خارجی هستند.

بررسی گزارش طرح آمارگیری هزینه درآمد خانوارهای شهری و روستایی در کل کشور نشان داده است، سرانه مصرف دخانیات در گروه‌های مختلف هزینه‌ای در خانوارهای شهری ۹۰۸٫۳ نخ و روستایی ۱۰۷۷٫۹ نخ در سال ۹۷ بوده است. لازم به ذکر است که از این آمار، در بین خانوارهای شهری ۴۲۰٫۷ نخ سیگار ایرانی و ۴۸۸٫۰۷ نخ سیگار خارجی و در خانوارهای روستایی۴۹۹٫۴۸ نخ سیگار ایرانی و ۵۷۸٫۴۴ نخ سیگار خارجی مصرف شده است.
در این بین، مصرف دخانیات در خانوارهای محروم شهری به طور میانگین ۴۳۵٫۲ نخ در سال و در خانوارهای مرفه ۸۲۵٫۰۲ نخ در سال بوده است. گفتنی است، در خانوارهای محروم ۲۶۳٫۸۴ نخ سیگار ایرانی و ۱۷۱٫۴ نخ سیگار خارجی مصرف شده که این امار در خانوارهای مرفه ۲۸۲٫۹۲ نخ سیگار ایرانی و ۵۴۲٫۰۹ نخ سیگار خارجی بوده است.
در هر خانوار روستایی گروه پردرامد، ۶۶۱٫۹۳ نخ سیگار ایرانی و ۸۷۴٫۱۳ نخ سیگار خارجی مصرف داشته‌اند که در مجموع برابر ۱۵۳۶٫۰۷ نخ و درخانوارهای محروم روستایی۱۱۱٫۰۷ نخ سیگار ایرانی و ۵۶٫۰ نخ سیگار خارجی که در مجموع ۱۶۷٫۰۸ نخ، دخانیات در سال ۹۷ مصرف شده است.
از نکات جالب این امار آن ست که خانوارهای مرفه شهری ۸۲۵٫۰۲ نخ و خانوارهای مرفه روستایی ۱۵۳۶٫۰۷ نخ در سال ۹۷ مصرف دخانیات داشته‌اند، این اختلاف میان مصرف شهری و روستایی قابل تامل است.

آمار متوسط مصرف سیگار در تهران ۸۵۹٫۱۷ نخ در سال بوده است، در این بین در خانوارهای مرفه تهرانی ۱۹۹٫۱۸ نخ سیگار ایرانی و ۶۰۹٫۶۴ نخ سیگار خارجی مصرف کرده‌اند، این آمار برای گروه‌ ششم هزینه‌ای از خانوارهای متوسط شهر تهران، بسیار بالاتر از متوسط کل مصرف در شهر تهران و در کل شهرهای کشور است، در این گروه از خانوارها ۴۲۳٫۲۹ نخ سیگار ایرانی و ۸۱۱٫۹۲ نخ سیگار خارجی مصرف شده که در مجموع برابر ۱۲۱۵٫۲۱ نخ در سال ۹۷ بوده است.

 

false
false
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true