حوادث

آتش سوزی جنگل‌های گچساران همچنان ادامه دارد

مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد از مهار ۹۵ درصدی آتش سوزی جنگلها و مراتع شهرستان گچساران خبر داد.

به گزارش سرویس حوادث آرنا ، مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد از مهار ۹۵ درصدی آتش سوزی جنگلها و مراتع شهرستان گچساران خبر داد.

غلامحسین حکمتیان اصل گفت: جهت کمک به مهار و خاموش کردن آتش سوزی جنگلهای گچساران ۲ بالگرد هوانیروز، یک بالگرد شرکت نفت گچساران هم اکنون در منطقه مستقر شدند و قرار است یک هواپیمای آب پاش وزارت دفاع نیز مستقر شود.

وی اظهار کرد: از همه نیروهای مردمی و محلی و تشکلها و دستگاههایی از جمله استاندار، مجموعه استانداری، فرمانداری گچساران، شرکت نفت گچساران، سپاه و بسیج، نماینده گچساران و باشت و هوانیروز بخصوص نیروهای مردمی و محلی منطقه و روستاهای اطراف که ما را در مهار و خاموش کردن این آتش سوزی کمک کردند، تشکر می کنم.

مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: آتش سوزی جنگلها با نیروی اداری مقدور نیست بلکه نیروی متخصص و آموزش دیده می خواهد.

حکمتیان اصل تصریح کرد: صعب العبور، سخت گذر و صخره ای بودن منطقه، وزش باد شدید و گرمای هوا از جمله دلایل طولانی شدن آتش سوزی جنگلهای گچساران است.

وی ادامه داد: ساعت ۱۶ عصر دیروز یکشنبه آتش سوزی مهار شد اما بعلت وزش باد شدید کنده های باقی مانده دوباره شعله ور شدند.

مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به این سوال که آیا با کمبود اعتبار برای مقابله با آتش سوزی جنگلهای استان مواجهید، عنوان کرد: در بخش اعتبارات استانی انتظار توجه ویژه داریم.

حکمتیان اصل تاکید کرد: در فصل زمستان و بارش ها با سیل مواجهیم که علت آن از بین رفتن و توجه نکردن به جنگلهاست، اگر پوشش جنگلی داشته باشیم با سیل مواجه نمی شود.

وی با بیان اینکه بالغ بر ۹۰ درصد استان کهگیلویه و بویراحمد را جنگلها و مراتع پوشش می دهد، گفت: درصورتی که به جنگل‌ها و منابع طبیعی توجه نکنیم در آینده آسیب ها و ضررهای جبران ناپذیری خواهیم دید.

حکمتیان اصل با تاکید بر کمبود تجهیزات و امکانات لازم برای مقابله با آتش سوزی حنگلهای استان اظهارکرد: تاکنون حتی یک ریال اعتبار برای خرید تجهیزات و امکانات جهت مقابله با آتش سوزی جنگلهای استان پرداخت نشده است. در یک مورد سه میلیارد تومان بابت حقوق کارکنان طرح منابع طبیعی استان اختصاص داده شد.

وی با بیان اینکه وسایل لازم نیروهایی که برای کمک که به مهار آتش سوزی جنگلها می آیند، نداریم و با شاخه درختان اقدام می کنند، افزود: بیش از ۶۰ دستگاه دمنده برای مقابله با آتش سوزی جنگلها و مراتع استان خریداری و بین شهرستانها توزیع شد که کافی نیست و به ۳۰۰ دستگاه دمنده جهت پوشش و مقابله با آتش سوزی جنگلهای استان نیاز داریم.

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه در اوایل آتش سوزی جنگلهای استان هستیم، بیان کرد: برای پیشگیری از آتش سوزی جنگلهای استان، اکیپهای منابع طبیعی فعال هستند، اقدام به ایجاد آتش بر در نقاط بحرانی کرده ایم، اقدامات اولیه ای انجام شده اما نباز است که در مواقع آتش سوزی سایر دستگاهها کمک کنند.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا