حوادث

آسیب جزئی به برج قلعه «فلک الافلاک»

قلعه فلک الافلاک آسیب آن‌چنانی ندیده است اما بندکشی چندتا از دندانه‌های برج بالای قلعه مقداری باز شده و در یک قسمت هم قطعات آجر برج جدا شده است

آرنا نیوز :: مدیرکل میراث فرهنگی لرستان از خسارت جزئی زلزله به برج بالای قلعه «فلک الافلاک» خبر داد.

به گزارش سرویس حوادث آرنا ،سید امین قاسمی با اشاره به زلزله شدید امروز در لرستان اظهار داشت: قلعه فلک الافلاک آسیب آن‌چنانی ندیده است اما بندکشی چندتا از دندانه‌های برج بالای قلعه مقداری باز شده و در یک قسمت هم قطعات آجر برج جدا شده است.

بر اساس این گزارش، پیش از این نیز در جریان وقوع سیلاب فروردین ماه ۹۸ آثار تاریخی لرستان متحمل خسارت شدند که بخشی از تپه محل قرار گیری قلعه فلک الافلاک نیز دچار رانش شد. این قلعه تاریخی همچنان در انتظار اختصاص اعتبارات ساماندهی و مرمت است.

قلعه باستانی فلک الافلاک یکی از شاخص‌ترین آثار تاریخی ایران و جهان است، بنای عظیم آجری مربوط به دوره ساسانی که همچنان استوار بر روی تپه‌ای باستانی در مرکز شهر خرم‌آباد میزبان دوستداران میراث فرهنگی این مرزوبوم است.

زیبایی و معماری شگفت‌انگیز قلعه فلک الافلاک موجب شده که این قلعه تاریخی و باستانی لرستان از سوی بسیاری از کارشناسان به‌عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری دنیا لقب گیرد.

این قلعه به لحاظ موقعیت استراتژیک خود در قرن چهارم هجری قمری به‌عنوان مقر حکومت آل حسنویه و گنجور در زمان آل‌بویه درآمد و از قرن ششم هجری پس از ساخته‌شدن شهر جدید خرم‌آباد این قلعه نیز بنام خرم‌آباد معروف شد و احتمالاً نام فلک الافلاک در دوره قاجار به آن اطلاق شده است.
این بنای کم‌نظیر مربوط به دوره ساسانی است و به شماره ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


↓در شبکه های اجتماعی به آرنا نیوز بپیوندید↓

اینستاگرامتلگرام
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا